Polska chce podwoić obrót gospodarczy z Indiami

Polska chce podwoić obrót gospodarczy z Indiami
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Potencjał Polski i Indii jest nadal niewykorzystany, dlatego planujemy działania, które podwoją obrót gospodarczy między naszymi krajami - powiedział wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk. W 2014 r. wymiana handlowa między Polską a Indiami wyniosła 2,3 mld euro.

We wtorek w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbyło się polsko-indyjskie seminarium biznesowe. W spotkaniu brała udział m.in. delegacja rządowo-biznesowa ze stanu Pendżab, która przekonywała do inwestowania na ich terenie.

Wiceminister gospodarki zaznaczył na początku spotkania, że Indie są jednym z najważniejszych strategicznych partnerów Polski na świecie i w południowej Azji. "Łączy nas intensywna współpraca gospodarcza i dialog polityczny. W 2014 roku polsko-indyjska wymiana handlowa w porównaniu do 2013 r. wzrosła o 16 proc. i jej wartość wyniosła 2,3 mld euro" - dodał.

Zdaniem przedstawiciela resortu gospodarki wspólny potencjał gospodarczy jest nadal niewykorzystany. Wskazał, że zwiększeniu powinna ulec wzajemna współpraca inwestycyjna, czyli lokowanie polskich inwestycji w Indiach i indyjskich w naszym kraju. "Planujemy i podejmujemy działania mające na celu zwiększenie, podwojenie obrotu gospodarczego z Indiami. Chodzi o zwiększenie współpracy nie tylko w przetwórstwie rolno-spożywczym, ale także w energetyce, górnictwie węglowym, przemyśle obronnym czy ochronie środowiska" - zwrócił uwagę Bąk.

Wskazał, że Indie szybko się rozwijają i jest to bardzo perspektywiczny kierunek dla naszego eksportu. "Eksport to jeden z symboli naszej gospodarki. W ciągu 10 lat potroiliśmy go. To dowód, że Polska gospodarka jest konkurencyjna w skali globalnej już nie w oparciu o kryteria kosztowe, ale też jakościowe" - podkreślił wiceminister.

"Polsko-indyjskie relacje to nadal obszar bardzo dużych szans, to jest też niestety niewykorzystany potencjał. Działania z polskiej i indyjskiej strony pokazują jednak, że ten potencjał można wykorzystać" - ocenił.

Poinformował, że delegacja z Indii odwiedzi w środę Lubelszczyznę. Jak dowiedziała się PAP od przedstawicieli Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej, oprócz planowanych spotkań z władzami lokalnymi, goście odwiedzą też kilka przedsiębiorstw, w tym zajmujące się przetwórstwem spożywczym, zakłady mleczarskie, czy hodujące kwiaty doniczkowe.

Wiceminister przypomniał też, że prowadzony jest projekt "GO INDIA", który ma zwiększyć aktywność i zainteresowanie polskich firm rynkiem indyjskim. Program skierowany jest do dużego przemysłu oraz do sektora MŚP.

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk z kolei zwrócił uwagę, że kluczową gałęzią gospodarki, którą możemy wspólnie rozwijać jest rolnictwo i przetwórstwo żywności. Ocenił, że obecna sytuacja "na pewno nie zadowala obydwu stron i stać nas na pewno na więcej". Jako przykład wskazał 20-krotny wzrost eksportu polskich jabłek do Indii. Przypomniał, że od maja możemy eksportować do Indii mleko. Dodał, że w Indiach jest ok. 90 mln gospodarstw rolnych. W Polsce jest ich 1,5 mln.

Nalewajk przypomniał, że gospodarstwa w Indiach podobnie jak w naszym kraju są gospodarstwami o stosunkowo małym areale. "Struktura gospodarstw jest podobna. Jesteśmy dobrym przykładem dla nich jak rozwiązywać te problemy" - ocenił.

Przedstawiciele strony indyjskiej, w tym wicepremier rządu stanu Pendżab S. Sukhbir Singh Badal podkreślili, że Indie staną się niedługo drugim po Chinach centrum produkcyjnym na świecie, dlatego rząd centralny i władze stanowe przygotowują systemy zachęt do inwestowania.

W stanie Pendżab powstało specjalne biuro promocji inwestycji, który funkcjonuje jako pojedynczy punkt kontaktowy dla inwestorów. Jak przekonywali przedstawiciele biura, każdy z inwestorów kontaktuje się z jedną osobą, za pośrednictwem której przekazywane są np. niezbędne zgody instytucji rządowych dla firm.

W regionie liberalizowana jest też polityka fiskalna. Chodzi o ulgi związane z podatkami VAT i CST (Central Sales Tax). Przedsiębiorstwa są zwalniane z opłat za energię elektryczną, opłat skarbowych, podatku od nieruchomości. Dla wybranych sektorów przydzielane są też specjalne 3-letnie ulgi. Przydzielani są też urzędnicy rządowi jako oficerowie kontaktowi.

Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP wskazują, że potencjalnie korzystnymi sektorami do inwestowania przez polskich przedsiębiorców w Pendżabie są m.in.: szeroko rozumiane przetwórstwo rolno-spożywcze (technologie i maszyny do przetwórstwa owoców i warzyw, chłodnie - z powodu niedostatecznie rozwiniętej sieci przechowali w Indiach rocznie zniszczeniu ulega nawet do 30 proc. zbiorów rolnych); tekstylia (maszyny dla przemysłu włókienniczego, produkcja tkanin, szwalni), energetyka (OZE - elektrownie termalne, słoneczne, energetyka konwencjonalna - np. modernizacja sieci dystrybucyjnej) czy technologie środowiskowe (np. oczyszczalnie ścieków).

W stanie Pendżab mieszka ponad 24 mln ludności, ponad 60 proc. zamieszkuje na terenach wiejskich. Wkład stanu do PKB Indii wyniósł w ub.r. ok. 3 proc.. Na koniec roku obrachunkowego 2014-2015 PKB Pendżabu wzrósł o 5 proc., choć w ostatniej dekadzie średnioroczny wzrost PKB był bliski 15 proc.

Podstawowymi gałęziami gospodarki regionu są: rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, sektor wytwórczy i usługowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!