Polska na 4. miejscu krajów EMEA, w których o pracę będzie najłatwiej

Polska na 4. miejscu krajów EMEA, w których o pracę będzie najłatwiej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska znalazła się na 4. miejscu wśród krajów Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA), gdzie o pracę w trzecim kwartale br. będzie najłatwiej - wynika z raportu ManpowerGroup. 88 proc. pracodawców w kraju deklaruje wzrost zatrudnienia lub stabilizację liczby etatów w swoich firmach.

Dodatnia prognoza dla Polski odnotowywana jest 13. kwartał z rzędu - podaje ManpowerGroup.

Jak wynika z raportu, pracodawcy w Polsce podchodzą optymistycznie co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące. Prognoza netto zatrudnienia wzrosła o 9 proc. W ujęciu kwartalnym wynik dla trzeciego kwartału pozostaje na zbliżonej pozycji w stosunku do wcześniejszego, natomiast w ujęciu rocznym wzrasta o 4 punkty proc. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty, a 70 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

"Optymistycznemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również okres około wakacyjny, który wiąże się ze wzrostem popytu na prace sezonowe. Jak pokazują nasze prognozy, najlepszej sytuacji w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się przedsiębiorcy i pracownicy z sektora produkcji przemysłowej" - skomentowała wyniki raportu dyrektor ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas. Jak oceniła, "z racji obaw przed zagrożeniami terrorystycznymi w innych krajach, wzrostu liczby miejsc pracy należy spodziewać się również w polskiej turystyce i w związanych z nią usługami".

Dane z raportu pokazują, że w III kw. br. - w dziewięciu z dziesięciu badanych sektorów - prognoza zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą notę uzyskał sektor produkcji przemysłowej (wzrost o 20 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się transport/logistyka/komunikacja - z 19 proc. wzrostem oraz budownictwo - wzrost o 18 proc. Najniższą notę uzyskał sektor energetyka/gazownictwo/wodociągi - spadek o 2 proc.

Z kolei w ujęciu kwartalnym poprawa prognoz nastąpiła w pięciu sektorach. Największy wzrost, o 8 punktów procentowych, odnotowano w branży rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo. W sektorach budownictwa, handlu detalicznego i hurtowego oraz kopalni/przemysłu wydobywczego prognoza utrzymuje się na podobnej pozycji, licząc kwartał do kwartału. Występuje jednak pogorszenie prognoz dla energetyki/gazownictwa/wodociągów oraz restauracji/hoteli (spadek o 4 punkty proc. dla obu).

W ujęciu rocznym nastąpiła poprawa w ośmiu sektorach. Największe wzrosty odnotowano w produkcji przemysłowej i budownictwie - odpowiednio o 12 i o 10 punktów proc. Jedyny spadek - o 4 pkt proc. - odnotowano w branży finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi.

We wszystkich badanych regionach Polski, jak wynika z danych, prognoza netto zatrudnienia dla III kw. 2016 r. jest dodatnia. Najwyższą notę uzyskano w oparciu o deklaracje pracodawców z regionu południowo-zachodniego - wzrost o 13 proc. Zauważalny optymizm panuje także w centrum i na wschodzie kraju - po 10 proc., a także na północy Polski - wzrost o 9 proc. W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła jedynie w regionie centralnym (wzrost o 6 proc.). W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców wystąpił w czterech regionach Polski. Najlepszy wynik ponownie odnotowano w regionie centralnym Polski - wzrost o 9 proc.

W badaniu przedstawiono również podział ze względu na wielkość przedsiębiorstwa: duże, średnie, małe oraz mikro. Pracodawcy we wszystkich wymienionych grupach zadeklarowali dodatnią prognozę netto zatrudnienia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano wśród respondentów z dużych przedsiębiorstw (wzrost o 26 proc.), a najniższe wyniki mają małe i mikro przedsiębiorstwa (wzrost o 3 proc.).

W ujęciu światowym, zdaniem wielu respondentów, ogólne tempo wzrostu będzie bardziej umiarkowane niż w poprzednim kwartale i w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim kwartałem plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia poprawiły się w 14 z 43 badanych krajów, w 7 pozostały bez zmian, a w 21 uległy pogorszeniu. W ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano w 13 krajach, brak zmian w pięciu, a w 24 spadek. Polska, z 9 proc. wzrostem, znalazła się na 4. miejscu krajów EMEA (Europe, the Middle East and Africa), w których w nadchodzącym kwartale o pracę będzie najłatwiej. Pierwsze miejsce przypadło Rumunii (wzrost o 16 proc.).

Dane pochodzą z raportu "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", który jest badaniem mierzącym intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Raport dla III kw. br. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 20 kwietnia do 3 maja 2016 r. W Polsce badanie zostało przeprowadzone po raz 34.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska na 4. miejscu krajów EMEA, w których o pracę będzie najłatwiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!