Polska Wschodnia - czas na wspieranie przedsiębiorczości

Polska Wschodnia - czas na wspieranie przedsiębiorczości
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska wschodnia zasługuje na więcej unijnych środków, bo mimo znaczącego postępu w ostatnich latach musi wciąż odrabiać zapóźnienia wielu dekad. Musi je jednak wydawać w sposób przemyślany - to wniosek z debaty "Inwestycje we wschodniej Polsce" podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Przy okazji dyskusji na temat wykorzystania funduszy unijnych, niemal zawsze powraca temat, czy zostały one efektywnie wykorzystane, czy też po prostu przejedzone. Nie inaczej było podczas debaty o inwestycjach w Polsce Wschodniej podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Niektórzy ekonomiści często zwracali uwagę, że inwestycje w infrastrukturę nie zawsze okazywały się motorem wzrostu gospodarczego regionu. To przyznawali również uczestnicy debaty, podkreślali jednak, że Polska wschodnia musi nadrobić wieloletnie zaległości, dlatego program wsparcia polski wschodniej powinien być kontynuowany. - Pieniądze dla Polski Wschodniej- powinny być obok, a nie zamiast innych środków - mówił Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- To unikalny program w skali Unii Europejskiej, w żadnym innym kraju nie ma takiego ponadregionalnego programu - mówiła Bożena Lublińska Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przyznała, że w poprzedniej perspektywie budżetowej wsparcie dla pięciu województw Polski wschodniej rzeczywiście koncentrowało się na infrastrukturze - także po to by nadrobić wieloletnie zaległości. - Inwestowaliśmy w tzw. twardą infrastrukturę, np. mosty na Wiśle, ale także infrastrukturę otoczenia biznesu - powiedziała.

Prezes PARP zapowiedziała w że w obecnej perspektywie budżetowej UE w programie wspierania Polski wschodniej akcenty będą rozłożone nieco inaczej. - Obecny program będzie w znacznie większym stopniu nakierowany na wspieranie przedsiębiorców - powiedziała prezes PARP, dodając, ze - zgodnie z priorytetami przyjętymi przez Unię Europejską - z programu w większym niż dotychczas stopniu będą finansowane start-upy klastry, małe i średnie firmy.

Swoją cegiełkę w tym programie dołoży również BGK. - Cieszę się ze nowa perspektywa stawia na wsparcie biznesu. Nasza inicjatywa to program wspierania małych przedsiębiorstw gwarancjami bankowymi, współpracujemy w tej sprawie z głównymi bankami w Polsce - mówił Maciej Dymicki, zastępca dyrektora w Departamencie Finansowania Strukturalnego BGK. Poinformował również z oferty BGK, dotyczącej gwarancji na 60 proc. wysokości kredytu skorzystało już 33 tys przedsiębiorców, a w ramach tego programu udzielono 22 mld zł kredytów. - Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej nie odstają w statystykach korzystania z tego instrumentu - stwierdził przedstawiciel BGK.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Wschodnia - czas na wspieranie przedsiębiorczości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!