XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska Wschodnia. Jest potencjał do rozwoju

Polska Wschodnia. Jest potencjał do rozwoju
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska Wschodnia zachwyca pięknem krajobrazu, ale dla wielu to nadal tzw. Polska B. To też wschodnia granica Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Potrzeby makroregionu są ogromne a unijna perspektywa finansowa 2014-2020 otwiera przed nim nowe możliwości.

Będzie o tym mowa podczas dzisiejszej konferencji prasowej (21 lipca) zapowiadającej Wschodni Kongres Gospodarczy, który zaplanowano w dniach 18-19 września 2014 r. w Białymstoku. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl

Czytaj więcej o Wschodnim Kongresie Gospodarczym

Tematyka Kongresu obejmie zarówno nowe rozdanie w polityce europejskiej i przyszłość Europy w jej relacjach ze Wschodem, jak i wpisujące się w to tło zagadnienia rozwojowe Polski Wschodniej - od wielkich inwestycji infrastrukturalnych, poprzez perspektywy energetyki odnawialnej, po szczegółowe analizy rynków, m.in. rolno-spożywczego, usług medycznych czy nieruchomości hotelowych.

Innowacyjność i infrastruktura

W Programie Operacyjnym Polska Wschodnia finansowanym z budżetu UE 2014-2020 na skok cywilizacyjny makroregionu obejmującego województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie przewidziano 2,1 mld euro.

- Nowy Program Operacyjny Polska Wschodnia będzie dodatkowym wsparciem działań o charakterze ponadregionalnym, uzupełniającym te, które podejmowane są w ramach programów regionalnych i krajowych - mówiła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podczas kwietniowego spotkania z marszałkami regionu.

Wspierane będą zwłaszcza inwestycje służące: podnoszeniu poziomu innowacyjności, aktywizacji gospodarczej makroregionu, a także rozwojowi ekologicznych sieci transportu miejskiego oraz poprawie układów komunikacyjnych miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych.

Na Innowacyjną Polskę Wschodnią ma być przeznaczonych 485 mln euro, na przedsiębiorczość 474,5 mln euro, nowoczesną infrastrukturę transportową 843,3 mln euro, a na infrastrukturę kolejową 280,4 mln euro.

Program zakłada wsparcie innowacyjnych działań przedsiębiorstw działających w Polsce Wschodniej oraz podnoszenie ich aktywności w obszarze badań i rozwoju, poprzez współpracę m.in. z instytucjami naukowymi.

Część środków ma pozwolić na stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowane mają być platformy startowe dla nowych pomysłów na biznes, wspierane przez instytucje otoczenia biznesu, takie jak parki technologiczne czy inkubatory przedsiębiorczości. Dofinansowane mają być także tworzone powiązania kooperacyjne oraz promocja firm na rynkach międzynarodowych.

W dziedzinie transportu program ma pozwolić na dofinansowanie modernizacji dróg wyprowadzających ruch ze stolic województw i tras łączących te miasta z okalającymi je mniejszymi miejscowościami (tzw. obszary funkcjonalne). Umożliwi także budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej miast oraz pozwoli na zakup taboru transportowego.

Część środków ma być przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę kolejową oraz usprawnienie systemów automatyki kolejowej. Po pieniądze z programu będą mogły sięgać firmy, klastry, ośrodki innowacji, jednostki samorządu terytorialnego oraz PKP PLK SA.

Program Polska Wschodnia będzie kontynuacją dotychczasowego Programu Rozwój Polski Wschodniej, z którego w latach 2007-2013 województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie miały ponad 2,2 mld euro na wyrównywanie poziomu rozwoju.

Podstawą do opracowania programu Polska Wschodnia była zaktualizowana "Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020", przyjęta przez rząd w lipcu 2013 r.

Potencjał regionu

Polska Wschodnia sąsiaduje z pięcioma państwami - od północy z Rosją i Litwą, w centralnej części z Białorusią, od południowego - wschodu z Ukrainą, a od południa ze Słowacją, co czyni obszar makroregionu obszarem tranzytowym. Polska Wschodnia obejmuje 31,6 proc. powierzchni kraju i zamieszkuje go ponad 8 mln osób. To makroregion o niskiej gęstości zaludnienia - na każdy kilometr kwadratowy przypada zaledwie 87 osób, wobec średniej krajowej wynoszącej 123. Wschodnie województwa to tereny o wielkich walorach przyrodniczych, niewiele z nich zdegradowanych jest przez przemysł a w związku z tym to także obszar o niewielkim zanieczyszczeniu powietrza.

Dysponuje dużym ilościowym i jakościowym potencjałem ziemi rolniczej. Około 31 proc. krajowych zasobów użytków rolnych przypada na ten obszar, stanowiąc prawie połowę jego powierzchni.

Z danych GUS wynika, że w Polsce średnio 61 proc. ludności mieszka w miastach, natomiast w makroregionie wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 49 proc. W Polsce Wschodniej znajdują się jedynie trzy miasta zamieszkałe przez ponad 200 tys. mieszkańców każde (Lublin, Białystok, Kielce) oraz trzy ośrodki miejskie z liczbą mieszkańców od 100 do 200 tys. Dominują miasta bardzo małe, do pięciu tysięcy mieszkańców.

Katarzyna Walterska
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Wschodnia. Jest potencjał do rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!