Polski przemysł coraz bardziej zautomatyzowany

Polski przemysł coraz bardziej zautomatyzowany
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Z najnowszych danych GUS wynika, że w Polsce nastąpił 12,5 proc. wzrost liczby zainstalowanych środków automatyzacji przemysłu. Pod względem robotyzacji Polska poprawia swoją pozycję także w światowym rankingu.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców doświadcza korzyści wynikających z automatyzacji procesów produkcyjnych. Wszystkie dostępne statystyki - zarówno ekspertów jak i producentów inteligentnych urządzeń - wyraźnie wskazują, że automatyzacja procesów produkcji cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

- Z najnowszych danych GUS wynika, że w Polsce nastąpił 12,5 proc. wzrost liczby zainstalowanych środków automatyzacji przemysłu. Spośród wielu dostępnych rozwiązań w tej grupie, największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszyły się roboty przemysłowe – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes firmy FANUC Polska Konrad Grohs.



Według najnowszego raportu GUS obecnie w polskich zakładach produkcyjnych pracuje 7356 robotów przemysłowych i 12 578 centrów obróbkowych. 821 firm ankietowanych przez GUS (zdecydowana większość), które dołączyły do grona użytkowników nowoczesnej technologii, zakupiło innowacyjne urządzenia w kraju.

Pod względem robotyzacji Polska poprawia swoją pozycję także w światowym rankingu. Analizy ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) dowodzą, że wzrost podaży na nowoczesne maszyny w Polsce sprawił, że gęstość robotyzacji w polskim przemyśle wzrosła o 4 punkty. Gęstość robotyzacji przemysłu w Europie i na świecie wzrosła w analogicznym okresie o 3 punkty i aktualnie wynosi odpowiednio: 80 w Europie i 58 na świecie.

- Przyczyną tego stanu są dwa powody. Po pierwsze, wśród przedsiębiorców wyraźnie widoczny jest trend poszukiwania możliwości dalszego obniżania kosztów produkcji, poszerzania rynków zbytu i wzrostu elastyczności produkcji. Po drugie, w odpowiedzi na zainteresowanie polskich firm producenci inteligentnych urządzeń dostosowują swoje oferty do aktualnych potrzeb – tłumaczy Konrad Grohs.

Odzwierciedleniem rosnącego zainteresowania polskich firm zakupem zaawansowanych technologii są także statystyki sprzedażowe ich producentów. Z danych FANUC Polska wynika, że obroty firmy ze sprzedaży inteligentnych urządzeń rosną w tempie dwucyfrowym. W latach 2012 – 2013 sprzedaż FANUC Polska wzrosła o 60 proc. Polski oddział koncernu osiągnął w tym czasie obrót w wysokości 36 mln zł. Zarząd firmy szacuje, że w 2014r. ten pozytywny trend sprzedaży powinien się utrzymać.

Zdaniem prezesa Konrada Grohsa, polska gospodarka stoi przed koniecznością zdecydowanej poprawy swojej konkurencyjności. Zasoby wykorzystania taniej siły roboczej dawno się wyczerpały. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje innowacyjność i inwestycje w zaawansowane technologie. Tak się szczęśliwie składa, że mamy obecnie bardzo sprzyjające ku temu warunki.

- Mamy dostęp do wszystkich światowych technik, pracowitą i ambitną kadrę inżynierską, wciąż niskie koszty wdrożenia automatyzacji, do tego możliwość uzyskania dotacji z Unii Europejskiej, głównie z funduszy przeznaczonych na wsparcie inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorstw. To powoduje, że inwestycja w roboty staje się naprawdę bardzo opłacalna – reasumuje Konrad Grohs.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski przemysł coraz bardziej zautomatyzowany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!