Pomoc publiczna w UE. Zakazana a nagminnie stosowana

Pomoc publiczna w UE. Zakazana a nagminnie stosowana
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Skala pomocy publicznej w UE jest ogromna. Jak podlicza Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, w ciągu 5 lat państwa UE przekazały prawie 400 mld euro w ramach pomocy publicznej. Co więcej, najwięcej tego typu wsparcia udzielają najbogatsze kraje UE.

  • W myśl prawodawstwa unijnego "pomoc publiczna jest zakazana z zasady", a dopuszczana tylko w wyjątkowych sytuacjach, według specjalnych procedur.
  • Między rokiem 2010 a 2014 państwa Unii Europejskiej przekazały 392 mld euro w ramach pomocy publicznej - poinformował we wtorek na posiedzeniu senackich komisji Janusz Wojciechowski, prezentując raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
  • "To jest mniej więcej tyle, co cała polityka spójności w okresie siedmiu lat".

Senackie komisje - budżetu i finansów publicznych oraz spraw zagranicznych i Unii Europejskiej - wysłuchały we wtorek raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego z wykonania budżetu UE za 2016 r.

Przedstawił go Janusz Wojciechowski, były europoseł PiS (niegdyś polityk PSL oraz prezes NIK), od 2016 roku audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Podkreślał, że w myśl prawodawstwa unijnego "pomoc publiczna jest zakazana z zasady", a dopuszczana tylko w wyjątkowych sytuacjach, według specjalnych procedur.

- Ale okazuje się, że skala tej pomocy jest ogromna - mówił Wojciechowski. Dodał, że ma to wielki wpływ na konkurencyjność UE.

Zaznaczył, że według ustaleń ETO, np. w Niemczech pomoc publiczna w ciągu pięciu lat (2010-14) wyniosła 97 mld euro, we Francji 75 mld euro. Duża też była pomoc publiczna w krajach skandynawskich.

Pomoc publiczna to różnego rodzaju dotacje, subwencje, ulgi podatkowe, umorzenia podatków udzielane przez władze publiczne (a więc zarówno rząd jak i organy samorządu terytorialnego) na rzecz przedsiębiorstw.

Zwracał uwagę, że o ile wydatki z całego budżetu unijnego na jednego Europejczyka wynosiły 267 euro, to w krajach skandynawskich, takich jak Finlandia czy Szwecja przekazano 400-500 euro pomocy publicznej dla przedsiębiorców, licząc na głowę mieszkańca.

- Skoro środki spójności mają zacierać różnice rozwojowe między państwami Unii Europejskiej, to pomoc publiczna tworzy te różnice z powrotem - zaznaczył Wojciechowski.

- My się cieszymy, że przy pomocy tych 267 euro na głowę będziemy doganiać lepiej rozwinięte kraje, ale tu drugą ręką ponownie tworzy się różnice - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomoc publiczna w UE. Zakazana a nagminnie stosowana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!