Porozumienie ws. pracowników delegowanych jest coraz bardziej realne

Porozumienie ws. pracowników delegowanych jest coraz bardziej realne
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wspólne stanowisko ministrów transportu państw Unii Europejskiej w sprawie wyłączenia z dyrektywy o delegowaniu transportu międzynarodowego, może zostać przyjęte jeszcze przed końcem tego roku - oznajmił szef Ministerstwa Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Miałem nadzieję, że wspólne stanowisko będzie ustalone w pierwszej połowie czerwca tego roku, czyli teraz. Niestety do tego nie doszło. Odbyłem trudną, ale konstruktywną rozmowę z ministrem transportu Republiki Federalnej Niemiec, który zadeklarował że nie teraz, ale na pewno w tym roku znajdziemy porozumienie" - powiedział Adamczyk.

"Dla nas najważniejsze jest wyłączenie transportu międzynarodowego i tranzytu spod dyrektywy o delegowaniu" - dodał.

Minister przypomniał, że na początku czerwca na forum Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego przegłosowano wyłączenia z dyrektywy o delegowaniu transportu międzynarodowego i tranzytu.

Zdaniem ministra stało się tak między innymi dlatego, że strona polska intensywnie przekonywała do swoich racji.

"Kiedy w ubiegłym roku staraliśmy się szukać tego kompromisu słyszeliśmy, że jest trudna sytuacja wyborcza w Niemczech. Trudna sytuacja wyborcza we Francji, zaczekajmy. My nie czekaliśmy z założonymi rękami. Prowadzony był dialog, prowadzone były debaty, dyskusje. Miałem okazję spotkać się z większością członków Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Wysłuchiwaliśmy wszystkich argumentów" - powiedział Adamczyk.

"Prezentowaliśmy opracowania i analizy przygotowane przez profesorów z Niemiec, Francji i Polski o skutkach wprowadzenia dyrektywy o delegowaniu w transporcie, o skutkach dla firm transportowych nie w naszym kraju, ale w Europie. To były instrumenty bardzo potrzebne, gdyż wychodziliśmy poza narrację polityczną" - dodał.

Minister podkreślił, że wypracowanie wspólnego stanowiska ministrów transportu państw UE w tym roku jest o tyle istotne, że ostatnie posiedzenie Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji odbędzie się w kwietniu przyszłego roku.

"Mam wielką nadzieję, że Parlament Europejski przyjmie te rozwiązania, zatwierdzi je, przegłosuje propozycje, które zostaną przygotowane przez ministrów transportu" - powiedział Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury zaznaczył, że przyjęcie przez Parlament Europejski tych propozycji będzie oznaczało koniec niekorzystnych dla polskich firm przepisów niemieckich i francuskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie ws. pracowników delegowanych jest coraz bardziej realne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!