Potężna inwestycja w fabrykę płyt wiórowych w Biskupcu

Potężna inwestycja w fabrykę płyt wiórowych w Biskupcu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

1 mld złotych będzie kosztowała budowa fabryki płyt wiórowych Egger w Biskupcu (warmińsko-mazurskie). Dzięki inwestycji do 2019 roku powstanie 400 miejsc pracy w fabryce i 600 w firmach kooperujących, m.in. transportowych, usługowych i gospodarki leśnej.

Podczas konferencji prasowej w czwartek Waldemar Zawiślak z firmy Egger Polska, opowiadając o planach inwestycyjnych austriackiej firmy, wyjaśnił, że Egger działa w trzech obszarach: produkcji mebli i zabudowy wnętrz, produkcji materiałów konstrukcyjnych oraz produkcji paneli podłogowych.

Fabryka w Biskupcu będzie inwestycją green field, co oznacza, że zakład, w którym produkowane będą płyty wiórowe, zostanie wybudowany od podstaw. Będzie to najnowocześniejszy zakład Egger w Europie, który będzie produkował 650 tys. metrów sześciennych płyt wiórowych - podał Waldemar Zawiślak. Dodał, że zakład będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie, oparte o standardy środowiskowe. Chodzi o to, by wpływ fabryki na środowisko był neutralny - wyjaśnił.

Podkreślił, że spółka przykłada dużą wagę do ochrony środowiska.

"Produkcja w firmie Egger odbywa się w zamkniętym cyklu, w myśl powiedzenia założyciela firmy Fritza Eggera, że drewno jest zbyt cenne, by je marnować. W niewielkim stopniu korzystamy z drewna leśnego, a w dużej części produkujemy płyty z odpadów poprodukcyjnych i z materiałów recyklingowych" - podkreślił Zawiślak.

Dodał, że Egger pozyskuje meble stare, które zamiast trafiać na wysypisko śmieci są przeznaczane po oczyszczeniu i segregacji do ponownego wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. 30 proc. składu nowo produkowanych materiałów pochodzi z recyklingu"- podkreślił Zawiślak.

Wyjaśnił, że odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania, będą trafiać w Biskupcu do ekologicznego i niskoemisyjnego kotła na biomasę zainstalowanego w nowej fabryce. Kocioł, oprócz utylizacji biomasy, będzie przy okazji wytwarzał energię na potrzeby fabryki.

Podkreślił, że w Polsce Egger działa od 20 lat. Współpracuje ze 150 partnerami, jakimi są producenci drzwi, mebli i paneli podłogowych.

Dla nas fabryka w Biskupcu jest inwestycją na lata, która da mieszkańcom długoterminowe i stabilne miejsca praca - podkreślił. Dodał, że fabryka będzie współpracowała z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, gdzie studenci kształcą się na kierunku technologii drewna. Zakład będzie oferował absolwentom pracę i szkolenia.

Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski powiedział, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia, ale także rozwoju regionu. Obserwujemy wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości w Biskupcu, a także w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - podkreślił burmistrz. Stopa bezrobocia w gminie Biskupiec wynosi obecnie 14 procent.

Budowa fabryki Egger w Biskupcu jest największą inwestycją na Warmii i Mazurach, będzie ona zlokalizowana w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma Egger ma w Europie 17 fabryk zatrudniających w sumie 8 tysięcy pracowników. Przychód fabryki w ub. roku wyniósł 2,34 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potężna inwestycja w fabrykę płyt wiórowych w Biskupcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!