Powstaje pierwszy zakład w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

Powstaje pierwszy zakład w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Spółka Darstal rozpoczęła budowę swojego zakładu na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (LPP-T) w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Wartość inwestycji to ok. 10 mln zł - poinformował PAP zastępca prezydenta Zielonej Góry Dariusz Lesicki.

We wtorek w Nowym Kisielinie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy.

"Darstal jest pierwszą firmą, która stawia swój zakład w Parku. Myślę, że to początek inwestycji na tym terenie. Obecnie działki kupiło trzech inwestorów, sześć kolejnych mamy przygotowanych do sprzedaży. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpoczną się budowy kolejnych zakładów" - powiedział PAP Lesicki.

Darstal należy do polsko-niemieckiej spółki PW Dart z Zielonej Góry. Przedmiotem jej działalności jest głównie obróbka wstępna odlewów z żeliwa i stali. Głównymi odbiorcami świadczonych usług są kontrahenci zagraniczni z Niemiec, Szwecji i Holandii. Zakład powstający na ok. 2,5 ha działce objętej Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w Nowym Kisielinie będzie miał podobny profil, będzie produkował m.in. elementy do turbin wiatrowych.

Uruchomienie zakładu planowane jest jesienią 2013 roku, a zatrudnienie znajdzie w nim ok. 70 osób. W miarę rozwoju działalności i pozyskiwania zleceń od klientów spółka nie wyklucza zatrudnienia kolejnych osób, docelowo zatrudnienie może tam znaleźć ok. 170 pracowników.

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny (LPP-T) jako spółka jest wspólną inwestycją Urzędu Miasta Zielona Góra, Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz gminy Zielona Góra i Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Celem działalności Parku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów i współpracę z największą uczelnią w woj. lubuskim.

Całkowita jego powierzchnia to prawie 168 ha położonych w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry - 41 ha zajmuje Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, a pozostałą część Park Przemysłowy objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej.

Dotychczas w teren parku zainwestowano ok. 50 mln zł pochodzących z funduszy unijnych, budżetów miasta i woj. lubuskiego. Tereny inwestycyjne zostały uzbrojone, wybudowano sieć dróg i obwodnicę Nowego Kisielina, a także centrum logistyczne w wyremontowanym pałacu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstaje pierwszy zakład w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!