×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Praca w finansach zbyt nudna dla młodych? Trzeba odwrócić trend

  • Justyna Koc
    jk
    Opublikowano: 23 lut 2018 16:15

- Branża finansowa stoi przed trudnym wyzwaniem, jakim jest tworzenie takich warunków pracy, aby również młodzi chcieli być jej częścią - mówi Artur Nowak-Gocławski z ANG Spółdzielni.

Praca w finansach zbyt nudna dla młodych? Trzeba odwrócić trend
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
  • W ciągu kilku lat pokolenie Y będzie stanowiło 75 proc. siły roboczej na świecie.
  • 3/4 millenialsów uważa, że biznes ma pozytywny wpływ na społeczeństwo, jednak wg 59 proc. firmy dbają przede wszystkim o własne interesy, zamiast przyczyniać się do poprawy sytuacji ogółu.
  • Praca w bankowości nie jest dla osób młodych powodem do dumy.
  • Z kolei pod koniec kwietnia 2017 r. w sektorze bankowym pracowało o 14 tys. osób mniej niż w szczycie przypadającym na koniec 2008 r.

Stopa bezrobocia w Polsce nadal pozostaje na bardzo niskim poziomie - jak podaje GUS, w styczniu 2018 r. wyniosła 6,8 proc. I choć jest to pozytywny dla gospodarki trend, to dla niektórych może oznaczać problemy. Niski poziom bezrobocia sprawia, że nadal panuje rynek pracownika, a co za tym idzie - firmy mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej kadry. 

Czytaj też: 80 proc. załogi tej firmy to millenialsi. To dla nich likwidują... biurka

Ratunkiem może się okazać zatrudnianie osób młodych, w tym tzw. millenialsów. Jednak ich podejście do pracy i pracodawcy często znacząco się różni od wymagań starszych pracowników. Jeśli firma chce zatrzymać u siebie młodych pracowników, to czeka ją wiele zmian, zwłaszcza w kwestii odpowiedzialności społecznej.

Dopasowanie się do wymagań młodych

Jak podaje Deloitte, w najbliższym czasie młodzi ludzie zaczną opanowywać rynek pracy, a do 2025 r. będą stanowić 3/4 siły roboczej na świecie.

Millenialsi, czyli tzw. pokolenie Y, to według najprostszego podziału osoby urodzone między 1980 a 2000 r. Nie są to pracownicy przywiązani do jednego miejsca pracy, a od zarabiania i posiadania ważniejsza jest dla nich jakość i doświadczenie życiowe. Dlatego firmy, które zechcą powiększać swoją kadrę o millenialsów, będą musiały zacząć przykładać większą uwagę m.in. do takich aspektów działalności, jak etyka czy zrównoważony rozwój. Co prawda z badania The Deloitte Millennial Survey 2017 wynika, że większość młodych pozytywnie postrzega biznes, to jednak blisko 60 proc. ankietowanych uważa, że firmy za bardzo skupiają się na własnych interesach, zamiast przyczyniać się do poprawy sytuacji ogółu.

- Branża finansowa stoi przed trudnym wyzwaniem, jakim jest tworzenie takich warunków pracy, aby również młodzi chcieli być jej częścią. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że branża nie cieszy się wystarczająco wysokim zaufaniem społecznym, pokazują to m.in. przeprowadzone przez nas badania w ramach projektu Nienieodpowiedzialni. Jesteśmy przekonani, że najlepszym rozwiązaniem jest mówienie głośno, co stanowi problem i konsekwentna zmiana w strategiach działania branży. Największym naszym zaniedbaniem według mnie jest to, że jako branża zapomnieliśmy o służbie, o istocie instytucji zaufania publicznego, czyli o tym, co powinno być wpisane w naszą działalność. I jestem pewien, że jeśli nie będziemy nad tym pracować, to nie uda nam się uniknąć konsekwencji, wymierzonych zwłaszcza przez młode pokolenie, czyli utracie legitymacji do działania – mówi Artur Nowak-Gocławski z ANG Spółdzielni.

Praca w banku (nie) jest nudna?

Sytuację tę dostrzegły już banki. Przykładowo ING Bank Śląski od ponad trzech lat przechodzi transformację, realizując strategię „Think forward”. 

-  Sektor bankowości jeszcze nie jest atrakcyjny dla młodych, ponieważ jako branża nie pokazaliśmy, że praca w banku może być równie interesująca jak praca w firmie technologicznej. To wyzwanie, nad którym obecnie pracujemy. Staramy się pokazać młodym, że w banku można przeżyć fantastyczną przygodę. Wnętrza naszych biur nie różnią się wiele od wnętrz spółek IT, a nowoczesnych metod pracy mogą nam pozazdrościć firmy z różnych branż. Z kolei placówki bankowe, w dużej mierze oparte są na nowoczesnej technologii - mówi Maja Chabińska-Rossakowska, dyrektor pionu HR w ING Banku Śląskim.

Jak podkreśla Maja Chabińska-Rossakowska, prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie pokolenia Z, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Ale i one mogą znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w banku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca w finansach zbyt nudna dla młodych? Trzeba odwrócić trend
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xyyx 2018-02-25 12:00:27

    Raczej nie chodzi o to, że jest nudno, tylko przez bankowość elektroniczną jest coraz mniej do roboty.

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl