XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier popiera projektowaną ustawę dot. metropolii

Premier popiera projektowaną ustawę dot. metropolii
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Premier Ewa Kopacz oświadczyła, że jest zwolennikiem ustawy dotyczącej metropolii. Poinformowała, że drugie czytanie projektu ustawy odbędzie się na przyszłym posiedzeniu Sejmu, a obowiązującym prawem powinna stać się przed końcem obecnej kadencji.

Po poniedziałkowym spotkaniu w Katowicach z przedstawicielami górniczych związków premier relacjonowała, że na spotkaniu poświęconemu m.in. tzw. Programowi dla Śląska oraz sytuacji górnictwa była również mowa o tzw. ustawie metropolitalnej.

- W tej chwili ustawa metropolitalna jest procedowana w podkomisji. Na przyszłym posiedzeniu Sejmu trafi do drugiego czytania na komisji. Jestem pewna, że przed ukończeniem tej kadencji będzie jako obowiązujące prawo - powiedziała Kopacz, odpowiadając na pytanie dot. ustawy metropolitalnej.

Zaznaczyła, że jedyna rzecz, która budzi kontrowersje, to finansowe skutki projektowanej ustawy. - Jedna, jedyna rzecz - i to mówiłam również górnikom - która w tej chwili budzi mnóstwo kontrowersji szczególnie ministra finansów, bo jak państwo wiecie, każda ustawa powinna mieć ocenę skutków regulacji - ta ustawa niesie za sobą, według ocen resortu finansów, ok. 600 mln zł skutków - powiedziała szefowa rządu.

Dodała, że będą rozmowy z resortem finansów na ten temat. - Ja osobiście, jako szefowa polskiego rządu, jestem zwolennikiem tej ustawy - oświadczyła Kopacz.

Dopytywana o założenia obecnego kształtu projektu ustawy - czy będzie taka, jak projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, jaki klub PO złożył w Sejmie pod koniec sierpnia 2013 r., szefowa rządu odpowiedziała: "zmodyfikowana; lepsza, wydaje mi się".

Pierwsze czytanie obecnego projektu PO odbyło się w lutym ub.r. W ostatnich tygodniach jego współautor, poseł Platformy Marek Wójcik informował, że po przyspieszeniu prac nad projektem podkomisje pracowały ostatnio nad uwagami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Poseł sygnalizował w połowie czerwca, że proponowane do tego czasu przez resort zmiany z punktu widzenia np. aglomeracji katowickiej nie zmieniały zasadniczo projektu. Wprowadzały natomiast m.in. dodatkowe kryteria ograniczające w przyszłości liczbę powiatów metropolitalnych. Zgodnie z pierwotnym zamysłem ustawa miała być pod tym względem możliwie otwarta.

Tzw. ustawy metropolitalnej od lat domagają się np. samorządy miast, w tym m.in. z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych; poprzedniej wersji projektu przeciwne było m.in. koalicyjne PSL.

Projekt przewiduje możliwość tworzenia - poprzez rozporządzenie Rady Ministrów - powiatów metropolitalnych, do zadań których należałoby m.in. przyjmowanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Powiaty metropolitalne miałyby też zajmować się sprawami wody, ścieków i odpadów, ochrony środowiska, zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz, promocji regionu czy tworzenia jednostek organizacyjnych o znaczeniu metropolitalnym. Innym zadaniem byłoby opracowywanie programów dot. bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego.

Powiaty metropolitalne mogłyby tworzyć związki z innymi gminami lub powiatami albo przystępować do związków już istniejących. Dochodami powiatu metropolitalnego stałyby się przede wszystkim: idący za przekazanymi zadaniami udział w podatkach przypadających obecnie powiatom (otrzymują 10,25 proc. z PIT i 1,4 proc. z CIT), tzw. premia za łączenie powiatów, a także zwolnienie z "janosikowego" miast na prawach powiatu będących członkami powiatu metropolitalnego oraz przez pięć lat samego powiatu.

Projekt PO wzbudził kontrowersje wśród samorządów. Związek Miast Polskich oceniał wręcz, że powinien on zostać "całkowicie odrzucony z zasadniczych powodów natury ustrojowej i finansowej".

Część z opiniujących projekt samorządów uznała, że powiat metropolitalny będzie dodatkowym, czwartym rodzajem jednostki samorządu terytorialnego, skomplikuje to współpracę na linii gmina-powiat-samorząd województwa i może stać się źródłem sporów kompetencyjnych. Inny zarzut stawiany przez samorządy to "niejasny i niepoparty symulacjami" sposób finansowania powiatu metropolitalnego.

Kolejne posiedzenie Sejmu ma odbyć się w dniach 8-10 lipca. Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym znajduje się w wykazie projektów skierowanych do prac w komisjach, w przypadku których zaplanowano, że ich drugie czytanie powinno się odbyć w lipcu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier popiera projektowaną ustawę dot. metropolii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!