Prezes PARP: innowacyjnych firm coraz mniej, ale na bardzo wysokim poziomie

Prezes PARP: innowacyjnych firm coraz mniej, ale na bardzo wysokim poziomie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że dyskusje o problemach z innowacyjnością i próby znalezienia nowych dróg rozwoju, choć wydają się już nudne i mało twórcze, są niestety nadal bardzo aktualne. A zatem musimy rozmawiać o innowacyjności i szukać nowych rozwiązań - mówi w wywiadzie dla wnp.pl Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak wypadają polskie innowacyjne firmy na tle europejskiej konkurencji?

- W latach 2010-2012 w większości krajów członkowskich UE spadała liczba innowacyjnych firm (oprócz Wielkiej Brytanii, Malty, Łotwy i Bułgarii). Polska nie osiągnęła w tym rankingu najgorszych wyników. Ale jednak z roku na rok ze statystyk wynika spadek innowacyjnych liczby firm. W 2010 r. było ich 28 proc. a w 2012 r. już 23 proc.

Przypadek Polski jest naprawdę zastanawiający, ponieważ dokładanie w tym samym czasie polskie firmy zwiększyły nakłady na działalność innowacyjną o 28 proc., wydają niewiele mniej niż wynosi średnia unijna. Wyprzedzamy Wielką Brytanię, Chorwację, Hiszpanię i można podawać wiele krajów, poniżej ponieważ plasujemy się na 12 pozycji pod tym względem. Podobna sytuacja dotyczy wydatków na działalność badawczo-rozwojową. W 2010 r. polska firma prowadząca działalność B+R wydawała na ten cel 322 tys. euro, w 2012 r - 710 tys. euro!

De facto oznacza to, że rynek innowatorów nam się kurczy, a ci co zostają, wydają na innowacje coraz więcej i to na bardzo przyzwoitym poziomie. Jest to sytuacja unikalna, gdy porównamy się z innymi krajami. Pewien udział ma w tym wsparcie publiczne udzielone jeszcze w ramach perspektywy 2007-2013. Nasze analizy pokazały, że instrumenty na innowacje przyciągały przede wszystkim firmy, które już prowadziły działalność innowacyjną, a więc pieniądz publiczny w dużym stopniu pomógł zintensyfikować i rozwinąć innowacyjność podmiotów, które na wejściu miały dobry potencjał.

A co z pozostałymi firmami, które tego potencjału nie mają albo nie widzą?

- Podtrzymywanie finansowania poszczególnych etapów działalności innowacyjnej firm jest ważne, ale chyba daleko niewystarczające, by rozszerzyć grono innowatorów. Mamy w Polsce ewidentny problem z dyfuzją innowacji, choć statystyka nie obejmuje tego, co dzieje się mikrofirmach. Oczywiście jest tam mnóstwo jednoosobowych inicjatyw i tymczasowych działalności, ale tam też rodzą się innowacyjne start-upy, których udział w dyfuzji innowacji z racji branż, w których powstają, aspiracji wzrostu, a nawet charakterystyki demograficznej właściciela (osoby do 30 roku życia) jest nie do przeceniania.

W tej chwili na różnych forach i krajowych i międzynarodowych mówi się o wspieraniu innowacyjności w ujęciu holistycznym, przez rozwijanie całego ekosystemu innowacji, a nie jego poszczególnych części. Coraz więcej poświęca się też uwagi innowacjom z punktu widzenia potrzeb społecznych, rzeczywiście potrzebnych i realizowanych przy współpracy wielu partnerów.

Jak PARP chce wspierać innowacyjne projekty?

- W najbliższych latach jednym z celów PARP będzie właśnie wspieranie innowacyjnej przedsiębiorczości poprzez łączenie i animowanie współpracy różnych środowisk oraz bardzo bliską komunikację z przedsiębiorcami o aspiracjach wzrostowych i takich, którzy chcą przełamać bariery rozwoju, które napotykają. Wierzę, że dzięki temu uda nam się wpłynąć na zwiększenie liczby firm, które zaczną myśleć o funkcjonowaniu w ramach ciągłego procesu innowacyjnego, zaczną inwestować w rozwiązania i w ludzi, którzy będzie chcieli pchnąć te firmy do przodu.

Potrzebne są odpowiednie instrumenty wsparcia. Przedsiębiorcy od lat sygnalizują, że sami nie są w stanie sfinansować projektów…

- I dlatego PARP będzie się starała wyposażyć ich w odpowiednią wiedzę i narzędzia do diagnozy i rozwoju. Kończymy już prace nad poszczególnymi instrumentami wsparcia dla przedsiębiorców w nowej perspektywie oraz przygotowujemy projekt horyzontalny na rzecz rozwoju ekosystemu innowacji w Polsce pod nazwą inno_LAB - laboratorium testów i pilotaży nowych instrumentów wsparcia, a także centrum animacji i współpracy na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw.

Liczę, że ten projekt - podchodzący kompleksowo do problematyki innowacyjności - przysłuży się lepszemu rozumieniu uwarunkowań innowacyjności, będzie identyfikował nowe szanse rozwojowe i wspierał na co dzień pomysły polskich innowatorów, przy współpracy ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi stworzeniem przyjaznego otoczenia społecznego, gospodarczego i regulacyjnego dla polskich firm.

Dyskusja na temat innowacyjności odbędzie się podczas 21 kwietnia br. podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jej uczestnicy zastanowią się, co decyduje o sukcesie w dziedzinie innowacyjności oraz jak otoczenie regulacyjne sprzyjające innowacjom. W debacie na ten temat weźmie udział m.in. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!