Prezydenci Polski i Singapuru otwarci na zacieśnianie relacji gospodarczych

Prezydenci Polski i Singapuru otwarci na zacieśnianie relacji gospodarczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że Singapur jest jednym z krajów, na który Polska chce rozszerzać współpracę gospodarczą. Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yama zaznaczył, że oba kraje mają w swoich regionach otwarte na inwestycje gospodarki.

Andrzej Duda podkreślił, że wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest historyczna, gdyż jest pierwszą na tym szczeblu od nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami 50 lat temu

Głównym celem wizyty Tony'ego Tan Keng Yamy w Polsce była współpraca gospodarcza w zakresie badań, nowych technologii, energetyki. W obecności prezydentów Polski i Singapuru w Pałacu Prezydenckim podpisano porozumienie o współpracy między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań, porozumienie o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Singapurską Federacją Biznesu oraz porozumienie o współpracy między PAIH a Międzynarodową Radą Przedsiębiorczości Singapuru.

Prezydent Duda podkreślił w oświadczeniu dla prasy, że wizyta prezydenta Singapuru wpisuje się w "poszerzanie polskich horyzontów współpracy gospodarczej na poszczególne części świata". Przypomniał, że w ostatnim czasie odbył wizyty o charakterze gospodarczym w Meksyku i Etiopii, a w Polsce spotkał się z emirem Kataru.

"80 proc. naszej wymiany gospodarczej do tej pory to była Unia Europejska. Chcemy, by ten zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się. Dziś z pewnością stać Polskę, polskich przedsiębiorców na to, by tej ekspansji zagranicznej dokonywać" - mówił prezydent Duda.

Jak podkreślił, na zapotrzebowania polskich firm odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu, której zagraniczne biuro działa w Singapurze - "wielkim centrum biznesu, handlu w Azji", "państwie nowoczesnym stawiającym na nowoczesne technologie, dynamicznie rozwijające się, bogate". Zaznaczył, że Singapur jest jednym z największych partnerów gospodarczych Polski w Azji. "Obok Chin, Indii, Wietnamu to właśnie Singapur jest tym krajem, z którym chcemy zacieśniać naszą współpracę gospodarczą" - zauważył polski prezydent.

Jak dodał Singapur jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem m.in. w dziedzinie nowoczesnych technologii, innowacji.

Zwrócił także uwagę na znaczenie polsko-singapurskiej współpracy w dziedzinie energetyki, w tym w sektorze energii odnawialnej; prezydent powiedział, że tematem rozmowy był także przemysł obronny i rolno-spożywczy.

"Singapur jest dzisiaj wielkim portem, w którym trwa handel gazem LNG. W Polsce uruchomiliśmy rok temu terminal gazu skroplonego, gazu LNG. Chcemy także i w tym kierunku rozmawiać, chcemy i w tym kierunku intensyfikować naszą wymianę handlową, budując zarazem więzi w zakresie dywersyfikacji dostaw energii" - zaznaczył Duda.

Poinformował, że zaprosił prezydenta, przedstawicieli władz Singapuru i przemysł obronny tego kraju do odwiedzenia we wrześniu targów kieleckich. Prezydent zachęcał także przedstawicieli singapurskiego biznesu, by zwrócili uwagę na polski przemysł rolno-spożywczy. Wyraził też nadzieję na kolejne kontrakty oraz na współpracę między przemysłami lotniczymi obu krajów.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na działania podjęte na rzecz otwarcia w Polsce honorowego konsulatu singapurskiego i wyraził nadzieję, że "z czasem powstanie tu także poważne przedstawicielstwo dyplomatyczne".

Prezydent Singapuru w oświadczeniu dla prasy ocenił, że jego wizyta stanowi "kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską". Przekonywał, że podpisane porozumienia umocnią wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw oraz nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków między krajami. Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską.

Tony Tan Keng Yama podkreślił, że dokonał z prezydentem Dudą bilansu "znaczącego postępu" we współpracy w obszarach gospodarki, nauki, badań, technologii i kultury. "Cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy" - dodał. Prezydent Singapuru powiedział, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach gospodarczego rozwoju w Europie i w Azji. "Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki" - mówił.

Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydenci Polski i Singapuru otwarci na zacieśnianie relacji gospodarczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!