XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydent Sosnowca domaga się wsparcia po zamknięciu kopalni

Prezydent Sosnowca domaga się wsparcia po zamknięciu kopalni
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

List do premier Beaty Szydło ws. wsparcia dla dzielnicy Sosnowca - Kazimierz Górniczy w związku z likwidacją ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni, przesłał prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński. Pyta w nim, czy otrzymają wsparcie obiecane przez poprzedni rząd.

Samorząd Sosnowca poinformował w środę, że został przesłany list do premier Beaty Szydło ws. Kazimierza Górniczego i "obietnic składanych przez poprzedni rząd premier Ewy Kopacz w czasie procesu likwidacji ostatniej kopalni w Sosnowcu - KWK +Kazimierz-Juliusz+". Chęciński pisze w nim o "złożonej przed kilkoma miesiącami deklaracji dotyczącej dofinansowania niezbędnych inwestycji" w Kazimierzu Górniczym.

"Mam nadzieję, że z uwagą i zrozumieniem odniesie się Pani do problemów, jakie pojawiły się w związku z likwidacją ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu i będziemy mogli zrealizować zaplanowane inwestycje, na które czekają nasi mieszkańcy" - napisał Chęciński do premier Szydło.

W liście informuje, że władze samorządowe Sosnowca czynią starania, "aby mieszkańcy Kazimierza Górniczego nie poczuli się zmarginalizowani". "Zależy nam na ożywieniu tej części miasta, dlatego uruchomiliśmy program rewitalizacji dzielnicy" - poinformował Chęciński. Powołany został też Zespół ds. Rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Wskazał, że w planach miasta znalazły się m.in. budowa ogrodu jordanowskiego, do którego realizacji przygotowali "już pełną dokumentację". "Ponadto przygotowujemy się do termomodernizacji budynku szkolnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12, wybudowaliśmy boisko szkolne, a także planujemy wyremontować główne ulice dzielnicy, m.in. Armii Krajowej i Wagową" - napisał prezydent Sosnowca.

Podkreślił, że jednym z kluczowych projektów jest uruchomienie kolejki wąskotorowej oraz zagospodarowanie części terenu po kopalni, "aby zachować pamięć o górnictwie, które jest symbolem regionu". "Wyrażam głębokie przekonanie, iż fakt złożenia deklaracji przez poprzednią ekipę rządową nie wpłynie negatywnie na Pani ocenę dotyczącą konieczności dofinansowania projektów" - napisał w liście.

Według Chęcińskiego "deklaracje złożone mieszkańcom dzielnicy powinny być realizowane niezależnie od tego, jakie ugrupowanie w danej chwili rządzi krajem". "Mam nadzieje, że obietnica złożona mieszkańcom Kazimierza Górniczego będzie dotrzymana zwłaszcza, że pani premier będąc burmistrzem Brzeszcz mierzyła się z podobnymi problemami" - zaapelował w dołączonym do listu komunikacie prezydent Sosnowca.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w środę PAP, że pismo wpłynęło do sekretariatu Prezesa Rady Ministrów 7 marca. "Niestety, jest za wcześnie, aby przedstawić dalsze informacje. W niedługim czasie uzupełnimy odpowiedź o los pisma/prośby" - poinformowano.

Ostatnią tonę węgla w Kazimierzu-Juliuszu wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 roku. Była to ostatnia pracująca jeszcze kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez poprzednie lata była spółką zależną Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Obecnie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Cała kopalnia ma ponad 32 km wyrobisk - ich likwidacja będzie rozłożona do końca 2016 roku. Po zakończeniu likwidacji dołu - i wyłączeniu wentylatorów oraz pomp - likwidacja powierzchni zakładu przewidziana jest do końca 2018 roku.

Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły liczne protesty górników; dochodziło m.in. do podziemnych protestów w obronie tego zakładu. Ewa Kopacz (PO), premier poprzedniego rządu kilkakrotnie spotykała się z żonami górników. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się w połowie ubiegłego roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12. Rozmawiano m.in. o budowie basenu w dzielnicy. Kobiety, które wzięły udział w tym spotkaniu poinformowały wówczas, że przekazały m.in. pismo z prośbą o sfinansowanie obiektu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Sosnowca domaga się wsparcia po zamknięciu kopalni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!