XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przedsiębiorczości trzeba uczyć już w przedszkolu

Przedsiębiorczości trzeba uczyć już w przedszkolu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wspólną cechą krajów, które osiągnęły sukces budując nowoczesną gospodarkę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami, jest rozwinięty system edukacji, który sprzyja nabywaniu przez dużą część młodych ludzi cech, potrzebnych do prowadzenia w ogólności działalności biznesowej, a w szczególności - innowacyjnej. To wniosek z dyskusji "Nowa przedsiębiorczość i współpraca w biznesie", która odbyła się w czwartek na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Cechami potrzebnymi do prowadzenia w ogólności działalności biznesowej, a w szczególności - innowacyjnej, są nimi m.in. pasja, chęć samo decydowania, spełnianie marzeń zawodowych, także gotowość na przyjęcie porażki i umiejętność jej przekucia w sukces. Ale to także wiedza, jaką można wynieść przede wszystkim z kształcenia niemal od przedszkola w nietuzinkowym myśleniu, rozbudzaniu ambicji, samorealizacji.

Do rzadkości należą ciągle w Polsce rodziny, które przekazują geny przedsiębiorczości. Przeciwnie, większość młodych jest nadal zarażana postawą, że najpewniejsza jest ścieżka kariery "w urzędzie".

Podczas dyskusji mówiono o roli infrastruktury dla pobudzania przedsiębiorczości i rozwoju młodych firm, w postaci parków naukowo-technicznych i klastrów przemysłowych. Ich rolę oceniano na ogół pozytywnie, choć wskazywano też m.in. na brak specjalizacji lub brak perspektyw, aby były to jednostki samofinansujące się.

- Jesteśmy na ogół bardzo młodymi instytucjami, aby sięgać po specjalizacje, ale to ten proces też się już zaczął i będzie pogłębiał - mówiła Anna Daszuta-Zalewska. - Nie jesteśmy też dla siebie konkurentami.

W regionie Polski Wschodniej właśnie finalizowane jest porozumienie pięciu parków naukowo-technicznych, które wykorzystując infrastrukturę, zasoby i kontakty, wspólnie przedstawią ofertę systemu wsparcia dla przedsiębiorstw start-upów.

Zdaniem Bożeny Lubińskiej-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wsparcie publiczne dla parków i klastrów jest bezspornie efektywne, bowiem to one uczą biznesu młode firmy, często na etapie inkubacji. Ale przekonuje o tym szereg wskaźników z badań na ten temat.

- Potwierdzają to także fakty, w postaci np. rozwoju eksportu młodych przedsiębiorstw - mówiła prezes PARP. - Dlatego każda złotówka z wydanych 500 mln złotych na rozwój tego otoczenia biznesowego oceniamy bardzo pozytywnie.

Zdaniem dyskutantów, ta infrastruktura ma szansę lepiej spełniać rolę w bieżącej perspektywie finansowej, choć Komisja Europejska mniej przychylnie odnosi się do finansowania klastrów i parków przemysłowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorczości trzeba uczyć już w przedszkolu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!