Przemysł drzewno - meblarski czekają nowe wyzwania

Przemysł drzewno - meblarski czekają nowe wyzwania
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zachodzi obawa, że eksport polskich mebli może nie wzrosnąć tak dynamicznie w tym roku, jak zakładano. Problemem może być sytuacja na Wschodzie.

W 2013 roku jego wartość sięgała 6,9 mld euro i eksperci rynkowi szacowali, że w tym roku wzrośnie do 7,3 mld euro. Tymczasem drastycznie załamał się eksport mebli i produktów drewnianych do Rosji i na Ukrainę. Powodem są nie tyle bariery administracyjne, co dewaluacja rubla i hrywny oraz spadek siły nabywczej klientów w tych krajach.

Mówiono o tym podczas sesji „Branża drzewno - meblarska jako eksporter, ambasador polskiej marki, motor koniunktury pracodawca” Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

W ubiegłym roku do Rosji sprzedano meble o wartości ok. 170 mln euro, a na Ukrainę - 40 mln euro.

Obecnie Rosja nastawia się na większe zaspokajanie własnego rynku rodzimą produkcją, której udział w przemyśle meblarskim rośnie systematycznie od kilku lat. Polscy eksporterzy muszą się więc liczyć z większą konkurencją.

- W globalnej gospodarce nie ma dziś łatwych rynków zbytu, a polscy producenci mebli są przecież przyzwyczajeni do silnej konkurencji, skoro 80 proc. eksportu trafia do krajów UE - powiedział Krzysztof Zaręba, naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej w Departamencie Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki. - Zarazem dzięki realizowanemu przez rząd programowi promocji eksportu otwierają się nowe rynki zbytu, np. do Iranu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i krajów Ameryki Południowej.

Przemysł drzewno-papierniczy może czekać innej natury problem, z pozyskiwaniem surowca z Białorusi. Z tego kraju polscy producenci importują ok. 2,7 mln m3 drewna. Władze Białorusi ogłosiły w sierpniu, że zbudują dwa nowe zakłady przetwórcze i wyremontują 9, ograniczając eksport surowca.

Pewnym wyjściem będzie większe pozyskiwanie go z rynku krajowego. Jak mówił Cezary Świstak, wicedyrektor ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w kolejnych latach z 50 do 75 proc. wzrośnie udział pozyskiwanego przyrostu lasów na cele przemysłowe.

Przemysł może liczyć więc na większa podaż drewna krajowego, choć zarazem musi się on liczyć z tym, że nadal będzie trwać walka konkurencyjna o jego zakup z firmami z Niemiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł drzewno - meblarski czekają nowe wyzwania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!