Przez piłkarzy straciliśmy 50 milionów

Przez piłkarzy straciliśmy 50 milionów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Porażka polskich piłkarzy w pierwszym meczu Euro 2008 do tego stopnia zdołowała wczoraj większość Polaków, że w radykalny sposób odbiła się na ich zdolności do pracy. Eksperci ekonomiczni obliczyli, że Polacy wyprodukowali tego dnia o jedną piątą mniej niż zazwyczaj. "Każdy z dwóch goli Łukasza Podolskiego kosztował Polskę 25 milionów złotych" - szacowali.

Osiem milionów dorosłych kibiców, którzy oglądali niedzielny pojedynek z Niemcami swoje smutki musiało dusić przy firmowych biurkach. Od rana rozmawiano jedynie o meczu - napisał "Dziennik".

"Nadzieje na zwycięstwo były ogromne, więc duże było też rozczarowanie, które przyszło po przegranym meczu. W konsekwencji nastąpiła destrukcyjna demobilizacja, która odbiła się na jakości pracy" - powiedziała "Dziennikowi" psycholog pracy Elżbieta Sołtys.

Frustrację zauważyła zdecydowana większość pracodawców. Prezes firmy deweloperskiej JW Construction Jerzy Zdrzałka przyznawał, że pomeczowy smutek czuć było na każdym kroku. "Niby wszystko było tak samo, ale nastroje wśród mojej załogi były bardzo kiepskie, wręcz grobowe" - mówił.

Podobne wypowiedzi usłyszeć można było niemal wszędzie - czytamy w "Dzienniku".

"Czuję się podle i z trudem zmuszam się do pracy. W firmie wszystko jakoś działa tylko dlatego, że pracuję głównie z kobietami, które nie interesują się futbolem i nie przeżywają niedzielnego meczu" - twierdził z kolei Andrzej Malinowski, szef Konfederacji Pracodawców Polskich, i prezes firmy inwestującej w branżę medyczną.

To co dla Polaków może być nowością - stres porażkowy - już dawno doczekało się publikacji naukowych na Zachodzie. W Anglii wyliczano np., że odpadnięcie piłkarzy w eliminacjach do Euro 2008 nie tylko obniży sprzedaż koszulek i piwa, ale również na parę miesięcy osłabi u znacznej części rozkochanych w futbolu Brytyjczyków chęć do pracy. Liczono, że obniżona wydajność będzie jedną z przyczyn dwumiliardowych strat dla gospodarki - czytamy w "Dzieninku".

W Polsce też pojawiają się pierwsze wyliczenia. Według eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza niedzielna porażka w Klagenfurcie mogła kosztować gospodarkę co najmniej 50 milionów złotych. "Dzienny dochód narodowy Polski to pięć miliardów złotych. Jeśli efektywność pracy w wyniku przegranej z Niemcami spadła o dziesięć procent i przy założeniu, że piłką nożną interesuje się w Polsce dziesięć procent czynnych zawodowo osób otrzymujemy tę właśnie wartość" - mówił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!