XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Radom: najniższe wynagrodzenie i najwyższa stopa bezrobocia na Mazowszu

Radom: najniższe wynagrodzenie i najwyższa stopa bezrobocia na Mazowszu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W Radomiu - drugim pod względem wielkości mieście na Mazowszu - jest najniższy przyrost naturalny, najwyższa stopa bezrobocia i najniższe przeciętne wynagrodzenie spośród wszystkich większych mazowieckich miast - podał w piątek Urząd Statystyczny w Warszawie.

Statystyczny mieszkaniec Radomia to częściej kobieta niż mężczyzna wynika z danych Urzędu Statystycznego.

"(Statystyczny radomianin) ma 39 lat, średnie wykształcenie, żyje w związku małżeńskim. Gospodarstwo domowe przeciętnego radomianina liczy średnio trzy osoby" - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Radomiu Justyna Wrocławska z US w Warszawie. Raport na temat pozycji Radomia na tle innych miast na Mazowszu opublikowano także na stronie internetowej Urzędu.

Jak wynika z raportu w Radomiu na 100 mężczyzn przypada 110 kobiet. Podobnie jest w innych mazowieckich miastach np. w Ciechanowie; największy tzw. współczynnik feminizacji wśród miast w woj. mazowieckim jest w Warszawie - 118 kobiet na 100 mężczyzn.

Nadwyżka mężczyzn w stosunku do kobiet - zaznaczyła Wrocławska - występuje w większości roczników poniżej 28 roku życia. "Proporcja ta zmienia się na rzecz kobiet w starszych rocznikach. Ma związek z różnicą w umieralności; przeciętnie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni" - dodała Wrocławska. Według prognoz, dziewczynka urodzona w regionie radomskim w 2012 r. będzie przeciętnie żyła 81 lat, a chłopiec 72 lata.

Radom jest jedynym miastem na Mazowszu, które w 2012 r. odnotowało ujemny przyrost naturalny (-1,1 w przeliczeniu na na 1 tys. mieszkańców); oznacza to, że liczba zgonów była większa, niż liczba urodzeń. W Ostrołęce wskaźnik przyrostu naturalnego wyniósł 3,4, a w Płocku i w Warszawie - 0,2.

Radom wyróżnia się także na tle innych miast na Mazowszu najwyższą stopą bezrobocia i najwyższą liczbą bezrobotnych w wieku produkcyjnym. Stopa bezrobocia w Radomiu w 2012 r. wyniosła blisko 23 proc., a dla porównania w Płocku - 12,8 proc. i w Siedlcach 11,5 proc. W 2012 r. w Radomiu pracowało blisko 54 tys. osób. "Co jednak charakterystyczne, przeszło 40 proc. radomian było zatrudnionych w sektorze edukacji, służby zdrowia i pomocy społecznej" - zaznaczyła Wrocławska.

Radomianie zarabiali w 2012 roku najmniej spośród mieszkańców innych porównywalnych miast na Mazowszu. Średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło w Radomiu 3412 zł brutto i było o blisko 1670 zł niższe od najwyższego, notowanego w Warszawie. O kilkadziesiąt złotych wyższe zarobki niż w Radomiu otrzymywali mieszkańcy Siedlec i Ciechnowa.

Pozytywnym zjawiskiem jest rosnąca w Radomiu liczba firm. W 2012 r. na 1000 mieszkańców przypadało średnio 112 firm. Są to głównie mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające niewielu pracowników. Na tle innych miast Radom zajął pod tym względem drugie miejsce po Warszawie wśród największych miast na Mazowszu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radom: najniższe wynagrodzenie i najwyższa stopa bezrobocia na Mazowszu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!