XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rafalska: sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, oby się utrzymywała

Rafalska: sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, oby się utrzymywała
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wzrasta aktywność zawodowa, spada liczba bezrobotnych i biernych zawodowo, rekordowo niska jest stopa bezrobocia – wynika ze wstępnych danych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w II kwartale br. Te dane cieszą, oby się utrzymywały - mówi PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

"Ja bym do tych bardzo dobrych danych - że jest jeszcze lepiej na rynku pracy - dodała, że nie zapominamy, że mamy dwa województwa, w których stopa bezrobocia jest dwucyfrowa i mamy ciągle powiaty, w których bezrobocie jest wysokie. Dziś mamy szansę, żeby pomóc tym obszarom, w których wskaźniki bezrobocia są czasem dwukrotnie większe niż przeciętne dane; by pomoc im w zmianie sytuacji na rynku pracy. I wtedy będą do końca zadowolona" - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak dodała, z satysfakcją odbiera dane o spadku bierności zawodowej kobiet. "Dlatego, że wzrost bierności był bardzo często wykorzystywany jako zarzut wobec programu 500 plus, mimo że nie było żadnych twardych, oficjalnych danych, że tak się dzieje" - podkreśliła.

Jak poinformowało MRPiPS, dane BAEL pokazują, że wyraźnie spada bierność zawodowa. W II kwartale br. osób biernych zawodowo było o 151 tys. mniej niż w okresie od stycznia do marca. W dużo większym stopniu spadek bierności zawodowej odnosi się do kobiet niż mężczyzn. W II kwartale bierność zawodowa dotyczyła o 84 tys. kobiet mniej niż trzy miesiące wcześniej. Dla porównania w tych samych okresach spadek bierności zawodowej u mężczyzn ukształtował się na poziomie 67 tys.

Rafalska zaznaczyła, że ważny jest wyraźny spadek liczby bezrobotnych, ale ważne jest również to, że długotrwale bezrobotni wypadają z rejestrów.

"Można sobie życzyć, żeby taka sytuacja się utrzymywała. Niech się utrzyma, a nawet dalej poprawia, choć kolejne zmiany już na pewno nie będą miały takiej dużej dynamiki" - dodała Rafalska.

Jak podało MRPiPS, według danych BAEL współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale br. wyniósł 56,7 proc. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż w I kwartale br. i 0,9 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie dwa lata temu. Największy wzrost współczynnika aktywności zawodowej wystąpił w województwach podlaskim i wielkopolskim (o 1,6 i 1,5 pkt. proc.).

Rośnie również wskaźnik zatrudnienia - w II kwartale br. wyniósł on 53,9 proc. To o 0,7 pkt. proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku i jednocześnie o 1,2 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu.

W porównaniu z poprzednim kwartałem większy wzrost wskaźnika zatrudnienia dotyczy kobiet. W tym przypadku mowa o wzroście na poziomie 0,8 pkt. proc. U mężczyzn wskaźnik zatrudnienia zwiększył się zaś o 0,6 pkt. proc.

W stosunku do pierwszego kwartału br. największy wzrost wskaźnika zatrudnienia został odnotowany w woj. wielkopolskim (o 2,2 pkt. proc.) i podlaskim (o 1,8 pkt. proc.).

Liczba pracujących w II kwartale br. wyniosła 16 mln 496 tys. W stosunku do poprzedniego kwartału zwiększyła się o 215 tys. osób, w tym 128 tys. kobiet i 87 tys. mężczyzn. Wzrost liczby pracujących w większym stopniu dotyczy zatem kobiet niż mężczyzn.

W stosunku do poprzedniego kwartału najwięcej pracujących przybyło w sektorze rolniczym i przemysłowym (wzrost o 3 i 1,2 pkt. proc.). W usługach liczba pracujących zwiększyła się o 0,9 pkt. proc. - z 9 mln 402 tys. do 9 mln 486 tys.

Biorąc pod uwagę status zatrudnienia, w dalszym ciągu przeważają pracownicy najemni. W II kwartale br. było ich 13 mln 168 tys. To o 1,9 pkt. proc. więcej niż w I kwartale tego roku.

W ostatnim kwartale 2016 r. liczba osób bezrobotnych według BAEL spadła poniżej 1 miliona. W okresie od stycznia do marca br. liczba osób bezrobotnych spadła do poziomu 926,4 tys. osób. II kwartał br. przyniósł dalszy spadek - liczba osób bezrobotnych wyniosła 863 tys.

Stopa bezrobocia - liczona zgodnie z metodologią BAEL - jest rekordowo niska. W trzech pierwszych miesiącach br. wyniosła 5,4 proc., teraz spadła do 5 proc.. Dla porównania w analogicznych okresach rok i dwa lata temu stopa bezrobocia była na poziomie odpowiednio 6,2 proc. i 7,4 proc. Największy spadek stopy bezrobocia w stosunku do I kwartału br. wystąpił w województwie świętokrzyskim (o 2,8 pkt. proc.) oraz lubelskim i warmińsko-mazurskim (w obu województwach o 1,6 pkt. proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rafalska: sytuacja na rynku pracy coraz lepsza, oby się utrzymywała

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!