Raport KPMG: zatrzymanie pracowników kluczowe dla 3/4 firm w Polsce

Raport KPMG: zatrzymanie pracowników kluczowe dla 3/4 firm w Polsce
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W dwóch najbliższych latach największym wyzwaniem dla 3/4 przedsiębiorstw w Polsce jest zatrzymanie pracowników w firmie - wynika z raportu KPMG. Podkreślono, że kluczowe w zatrzymaniu ma być wynagrodzenie.

"W ciągu najbliższych dwóch lat kluczowym wyzwaniem dla 3/4 firm w Polsce jest zatrzymanie pracowników" - czytamy w komunikacie firmy doradczej KPMG, omawiającym raport Key Employer Challenges - jak firmy w Polsce budują doświadczenie pracownika?

Tylko 4 proc. respondentów nie wymieniło utrzymania pracowników jako kluczowego elementu polityki personalnej w 2017 roku.

Jak czytamy w komunikacie, "wynagrodzenie zasadnicze odgrywa najważniejszą rolę w utrzymaniu pracownika (4,2 punktu w 5-stopniowej skali)". Jak wynika z badania, 81 proc. przedsiębiorstw prowadzi politykę wynagradzania zasadniczego zgodną ze specyfiką danej branży oraz lokalnego rynku. "Dalsze ich dostosowywanie jest priorytetem w obszarze narzędzi wynagradzania i znajduje się w planach co trzeciej z ankietowanych firm. Bardzo istotne są też mechanizmy utrzymywania w organizacji systemu zmiennego wynagradzania pracowników, na których stosowanie wskazało 69 proc. respondentów" - czytamy.

Spośród wszystkich branż reprezentowanych przez uczestników badania, zatrzymanie pracowników jest tematem szczególnie istotnym dla pięciu sektorów: chemicznego, nowoczesnych technologii, przemysłu, usługowego, nieruchomości i budowlanego. Aspekt ten jest ważniejszy w firmach mniejszych oraz średnich, nie ma natomiast znaczenia charakter kapitału - firmy rodzinne czy te z kapitałem zagranicznym przypisują podobną wagę do kwestii utrzymania pracowników.

"Aż 90 proc. badanych firm potwierdziło problem niekontrolowanych odejść w ich firmie. 29 proc. z nich planuje skoncentrować się w pierwszej kolejności na opracowaniu inicjatyw oraz dedykowanych działań wokół utrzymania osób na stanowiskach kierowniczych i eksperckich. Pozostałych 30 proc. firm planuje obniżyć poziom niekontrolowanych odejść pracowników na stanowiskach produkcyjnych i specjalistycznych niższego szczebla (...)" - powiedział, cytowany w raporcie, Jan Karasek z KPMG.

Dla potrzeb raportu "Key Employer Challenges - jak firmy w Polsce budują doświadczenie pracownika?", przygotowanego przez KPMG w IV kwartale 2016 roku, przepytano zarządy 161 firm działających w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport KPMG: zatrzymanie pracowników kluczowe dla 3/4 firm w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!