Raport: unijni rolnicy są coraz starsi

Raport: unijni rolnicy są coraz starsi
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Unijni rolnicy starzeją się, a młodzi "uciekają" ze wsi. Zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych - mówił Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) przedstawiając raport nt. wsparcia dla młodych rolników w UE.

Od 2005 roku do 2013 r. liczba gospodarstw spadła z 14,5 mln do 10,7 mln. Oznacza to, że w ciągu niespełna dekady straciliśmy 4 mln gospodarstw rolnych. W ciągu miesiąca ubywa 30 tys. gospodarstw, czyli ponad 1 tys. dziennie - powiedział Wojciechowski prezentując raport ETO na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa.

Pojawia się tu temat do dyskusji - jak daleko może pójść likwidacja gospodarstw. Wojciechowski uważa, że politycy powinni określić wizje unijnego rolnictwa na najbliższe 30-50 lat.

Trybunał oczekuje, że przyszła wspólna polityka rolna zdefiniuje, kto powinien być objęty wsparciem - zaznaczył. Na przykład czy jest potrzeba dofinansowania młodych rolników gospodarujących na dużych areałach - taki rolnik prawdopodobnie poradzi sobie bez pomocy unijnych pieniędzy. Czy nie lepiej w większym stopniu pomagać tym, którzy chcą rozpocząć działalność w małym gospodarstwie - zastanawiał się Wojciechowski.

"Konkluzja z raportu jest taka, że cele (Wspólnej Polityki Rolnej) nie są dobrze określone, a oczekiwane rezultaty są niejasne. Wydaje się pieniądze na pomoc dla młodych rolników (...), ale nie bardzo wiadomo, jakich efektów się spodziewamy" - stwierdził Przedstawiciel ETO.

"Mamy dramatyczny problem pokoleniowy, ale nie może to być rozdawanie pieniędzy, jak to było do tej pory" - mówił. Dodał, że potrzeby młodych rolników nie były rzetelnie analizowane, a więc pomoc tylko częściowo zaspakajała ich potrzeby. Jego zdaniem, kryteria oceny wydatków są niejasne i chaotyczne. Potrzebna jest poprawa ukierunkowania w celu zachęcenia młodych ludzi do pozostania na roli.

Na wsparcie dla młodych rolników w latach 2007-2013 wydano ponad 10 mld euro, a liczba młodych rolników (do 44 lat) zmniejszyła się z 3,3 mln do 2,3 mln.

Poinformował, że przy okazji kontroli przeprowadzona została wśród młodych rolników ankieta, jakie potrzeby są dla nich najważniejsze. 60 proc. z nich wskazało, że są to ułatwienia w zakupie ziemi, dużo dalej znalazły się zaś dostęp do kredytów czy doradztwa.

W ocenie Trybunału, polscy rolnicy wydawali właściwie środki przeznaczone na wsparcie dla młodych. Struktura pokoleniowa w Polsce nieznacznie poprawiła się. Tylko w Polsce i w Austrii jest najwyższy odsetek młodych rolników (12 proc.). Także mniej niż w wielu unijnych krajach jest rolników, którzy ukończyli 65 lat, a więc Polska pod tym względem wypada nieźle.

Wojciechowski podał przykład Portugalii, gdzie sytuacja jest najgorsza. Tam ponad 50 proc. rolników przekroczyło 65 lat, co oznacza, że tam nie ma perspektyw, a rolnictwo będzie zanikać. Zaznaczył, że jest to argument, by na politykę rolną spojrzeć z większym uwzględnieniem różnic między państwami członkowskimi. "Rocznie wydaje się 45 mld euro rocznie, a w UE jest coraz gorsza sytuacja na wsi" - stwierdził.

Rolnicy w UE starzeją się, 80 proc. z nich są to osoby 45 plus.

"Ten kto mówi, że nie potrzebna jest wspólna polityka rolna, bądź że trzeba ją znacząco zredukować, to mówi de facto - likwidujemy rolnictwo w Europie i będziemy żywić się produktami z importu" - powiedział Wojciechowski (PAP).

Raport ETO "Unijne wsparcie dla młodych rolników powinno być lepiej ukierunkowane, tak aby zapewniało rzeczywisty wkład w wymianę pokoleń" został opublikowany w końcu czerwca br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: unijni rolnicy są coraz starsi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!