Rosną obawy firm doradczych. Powód? Rząd planuje zmiany

Rosną obawy firm doradczych. Powód? Rząd planuje zmiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

McKinsey, The Boston Consulting Group, A.T. Kearney i Roland Berger, Deloitte, E&Y, KPMG i PwC znajdą się w opałach? Na pewno w przyszłym roku polski rynek usług doradztwa w 
zarządzaniu biznesem znajdzie się na wirażu. Zapowiadane ograniczenia regulacyjne mogą boleśnie uderzyć w firmy. Główne źródło zmian - walka z nadużyciami podatkowymi.

Minister rozwoju i finansów 12 lipca 2017 roku pokazał projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, który jest procedowany w Sejmie. Jednym z założeń jest wprowadzenie limitów wysokości kosztów uzyskania przychodów z umów usług niematerialnych.

Do nich zaliczają się m. in. umowy licencyjne, usługi doradcze, księgowe, badania rynku, usług prawnych, itp., czyli także usługi Management Consultancy (MC). Jaki jest cel nowelizacji?

- To fragment walki z korupcją i oszustwami podatkowymi, bowiem istnieje domniemanie, że łatwo wyprowadzić pieniądze ze spółki zawierając usługi niematerialne. Jeżeli jednak ta ustawa wejdzie w życie w projektowanym kształcie, zdusi rynek konsultingu takimi ograniczeniami administracyjnymi - mówi przedstawiciel małej firmy z branży doradczej.

- Szanse na to, że Sejm nie przyjmie tej ustawy są nikłe, zwłaszcza, że wzajemne obciążenia, przykładowo za usługi doradcze i zarządcze w międzynarodowych grupach kapitałowych są w praktyce zjawiskiem dość powszechnym - uważa Michał Zwyrtek, dyrektor oddziału katowickiego PwC.

Do niedawna jeszcze stawki na krajowym rynku MC były dość klarownie podzielone, według segmentów i klasy doradcy. Najdroższe były (i pozostają) usługi doradztwa strategicznego, gdzie stawki godzinowe przekraczały 500 zł. Dlatego są to ciągle elitarne usługi, na które stać spółki z TOP-150 w Polsce. Z początkiem tego roku został jednak ogłoszony rządowy okólnik do spółek SP, w którym zalecano, aby uważniej niż dotychczas korzystały one z zewnętrznych usług doradztwa. Zalecano też, by górnym limitem była stawka 350 zł/h, czyli 2800 zł za dniówkę.

Czy  takie okólniki, walka z korupcją może pogrążyć rynek MC, na którym działa ponad tysiąc firm? Kto straci? Kto przetrwa? Kto zyska? Czy usługi będą tańsze? A może jednak droższe? 

O tym w obszernej analizie w strefie premium WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną obawy firm doradczych. Powód? Rząd planuje zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!