Rozszerzenie kompetencji PIP podoba się resortowi pracy

Rozszerzenie kompetencji PIP podoba się resortowi pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Osobiście dobrze oceniam pomysł, aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła wydać nakaz przekształcenia tzw. umowy śmieciowej w umowę o pracę; nie wydaje mi się, aby ta propozycja negatywnie wpłynęła na rynek pracy - ocenił dla PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W czerwcu, przewodniczący Rady Ochrony Pracy Janusz Śniadek (PiS) zapowiedział, że po wakacjach do Sejmu ma trafić projekt ustawy ws. rozszerzenia kompetencji PIP. Jego zdaniem może to ograniczyć stosowanie tzw. umów śmieciowych.

Poselską propozycję skomentował w rozmowie z PAP wiceminister Szwed. "Osobiście dobrze ten pomysł oceniam. Ale musi być projekt, wtedy się do niego będziemy odnosili" - powiedział.

Jak podkreślił, nie należy się obawiać, że rozszerzenie kompetencji PIP negatywnie wpłynie na rynek pracy. "Oczywiście sytuacja jest zmienna. Mamy teraz lepszą sytuację na rynku pracy. Jeśli chodzi o przykłady patologii, to one dalej występują. Dlatego warto tutaj poprawiać tę sytuację, jeśli chodzi o przestrzeganie prawa pracowniczego" - mówił.

Według obowiązujących przepisów, PIP może wydać polecenie lub wystąpić o zmianę umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Jeśli pracodawca się na to nie zgodzi, sprawa trafia do sądu pracy. W 2016 r. PIP skierowała do sądu 150 powództw o ustalenie stosunku pracy na rzecz 238 osób. W 22 przypadkach sądy wydały wyroki ustalające istnienie stosunku pracy.

Na zmiany w prawie liczy Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. "Gdyby inspektorzy pracy uzyskali prawo wydawania nakazów przekształcenia umów cywilnoprawnych w umowy o pracę, efekt społeczny naszych działań byłby zdecydowanie wyższy" - ocenił.

Inspektorzy pracy w 2016 r. przeprowadzili kontrole m.in. w branży budowlanej, analizując umowy cywilnoprawne. Ponad jedna trzecia z nich - 37,7 proc. - nosiła cechy charakterystyczne dla umów o pracę. Weryfikacji poddano umowy cywilnoprawne także podczas rutynowych kontroli w innych branżach. Wnioski w wystąpieniach lub poleceniach, dotyczące przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę dotyczyły łącznie 9 tys. osób. Dzięki inspektorom, ponad 6 tys. osób uzyskało umowy o pracę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozszerzenie kompetencji PIP podoba się resortowi pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!