Rozwój strefy biznesowej na terenach po kopalni Gliwice

Rozwój strefy biznesowej na terenach po kopalni Gliwice
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Teren dawnej kopalni Gliwice, której odnowione budynki od kilku lat służą edukacji i przedsiębiorczości, staje się strefą biznesową przeznaczoną głównie dla firm wysokich technologii. Swoje siedziby budują tam kolejne wyrosłe w Gliwicach firmy.

W piątek swoją rozpoczętą już inwestycję - wart ok. 3 mln zł biurowiec - zaprezentowała firma informatyczna FIS-SST, świadcząca usługi głównie dla rynku niemieckiego. Wiosną budowę rozpoczęła firma Future Processing, nastawiona m.in. na rynek brytyjski. Obie firmy działały wcześniej w tzw. inkubatorze przedsiębiorczości kompleksu edukacyjno-biznesowego "Nowe Gliwice".

Gliwicki kompleks należy do sztandarowych na Śląsku przedsięwzięć, w ramach których - dzięki unijnym środkom - przemysłowe budynki dawnej kopalni odnowiono i przystosowano do nowych funkcji. Do dawnej kopalnianej maszynowni wprowadziły się młode gliwickie firmy, w tym informatyczne i związane z wysokimi technologiami. Teraz część z nich lokuje własne siedziby w pobliżu "Nowych Gliwic".

"Od początku czuliśmy, że tutaj pasujemy. Przemawia za tym m.in. dobra infrastruktura, dogodne położenie i bliskość politechniki" - wylicza prezes firmy FIS-SST Janusz Hryszkiewicz. Kierowana przez niego firma informatyczna wystartowała od zera w 2002 r.; dziś zatrudnia blisko 30 pracowników i planuje zwiększanie zatrudnienia o ok. 30 proc. co roku; stała się częścią niemieckiej, branżowej grupy.

Pomysłodawcy gliwickiego przedsięwzięcia przekonują, że rozwój takich firm jak FIS-SST czy Future Processing dowodzi, iż pomysł służącego przedsiębiorczości kompleksu na pokopalnianych terenach był strzałem w dziesiątkę. Atutem jest m.in. możliwość współpracy z uczelniami czy pozyskiwania pracowników - ich absolwentów.

Jak mówi Hryszkiewicz, FIS-SST przed trzema laty rozpoczęła specjalny program staży dla studentów (nawet na pół roku), podczas których młodzi ludzie nie tylko nabierali doświadczenia w "języku programowania", ale też za darmo uczyli się języka niemieckiego, potrzebnego w relacjach z klientami. Niespełna połowa stażystów znalazła później pracę w firmie. Teraz spółka myśli o powtórzeniu programu i planuje dalszy rozwój.

Dynamiczny rozwój zakłada także Future Processing. Gdy trzy lata temu spółka zawarła duże kontrakty z firmami sektora finansowego i transportowego, jej zespół powiększył się do ponad 50 inżynierów. Pozyskanie kolejnych klientów w Wielkiej Brytanii zaowocowało dalszym zwiększeniem zespołu do ponad 80 osób oraz otwarciem nowego Centrum Rozwoju Oprogramowania w "Nowych Gliwicach". Obecnie firma buduje w strefie biznesowej kompleksu FPark - pierwszy etap będzie gotowy w przyszłym roku (podobnie jak biurowiec FIS-SST), a cały obiekt (trzy połączone budynki) w 2013 r.

FPark i budynek FIS-SST to pierwsze inwestycje w strefie biznesu "Nowe Gliwice". 10-hektarowym terenem wokół kompleksu zarządza miejska spółka - Agencja Rozwoju Lokalnego, która liczy, że wkrótce na kolejnych działkach pojawią się nowi inwestorzy.

"Nowe Gliwice" mają być jednym z miejsc, które za niespełna dwa lata odwiedzą uczestnicy międzynarodowego stowarzyszenia World Technopolis Association (WTA), skupiającego światowe technopolie, czyli miasta stawiające na high-tech. Gliwice dołączyły do tej prestiżowej organizacji pięć lat temu, jako jedyne polskie miasto. Organizacja generalnego zgromadzenia WTA jest dla Gliwic szansą na ogólnoświatową promocję.

W Gliwicach, oprócz "Nowych Gliwic" działa także Park Naukowo-Technologiczny - Technopark. To wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. W maju 2008 r. ulokowały się tam pierwsze innowacyjne firmy, obecnie jest ich ponad 20. Także w uruchomienie Technoparku zaangażowano m.in. unijne środki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozwój strefy biznesowej na terenach po kopalni Gliwice

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!