Rzeszowski szpital analizuje czy wystąpi do sądu ws. wypowiedzeń klauzul opt-out

Analizujemy czy w związku z tym, że lekarze rezydenci nie zachowali miesięcznego okresu wypowiedzenia klauzuli opt-out wystąpimy na drogę prawną - powiedział zastępca dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego (KSW) nr 1 w Rzeszowie Krzysztof Gutkowski.

  • To w tym rzeszowskim szpitalu 1 stycznia nie było zapewnionego dostępu do lekarzy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. - Nasz prawnik analizuje czy w związku z tym, że nie był zachowany miesięczny okres wypowiedzenia umów, możemy podjąć jakieś kroki prawne - powiedział Krzysztof Gutkowski z rzeszowskiego szpitala.
  • - Sytuacja, w której grozi się lekarzom krokami prawnymi prowadzi do konfrontacji - powiedział w reakcji na stanowisko szpitala przewodniczący podkarpackiego OZZL Zdzisław Szramik. - My też mamy swoich prawników - dodał.

Zastępca dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa KSW nr 1 w Rzeszowie Krzysztof Gutkowski przypomniał, że przed uruchomieniem gabinetu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w szpitalu ogłoszony został konkurs, a umowa na świadczenie usługi została podpisana za pośrednictwem Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Rzeszowie na dziewięć miesięcy. W umowie zapisane było, że okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc.

- System funkcjonował dobrze do grudnia 2017 r. Pod koniec grudnia kilku lekarzy rezydentów odmówiło udzielania świadczeń w styczniu, argumentując ten fakt przystąpieniem do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej lekarzy rezydentów. Żaden z lekarzy odmawiających świadczenia pracy, nie złożył stosownego zawiadomienia o podjęciu takiej decyzji z miesięcznym wyprzedzeniem - podkreślił Gutkowski.

Wicedyrektor placówki zaznaczył, że zabezpieczenie pracy szpitala i zapewnienie dyżurów w dni powszednie i wolne od pracy wymaga miesięcznie obsadzenia ok. 1,3 tys. dyżurów lekarskich.

- Aby to zrobić potrzebujemy mieć czas, nie jesteśmy w stanie tego zrobić z dnia na dzień. Dlatego nasz prawnik analizuje czy w związku z tym, że nie był zachowany miesięczny okres wypowiedzenia umów, możemy podjąć jakieś kroki prawne - dodał Gutkowski.

Członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia Stanisław Kruczek potwierdził, że sytuacja jest analizowana.

- Szpital został postawiony w bardzo trudnej sytuacji, bo w ostatnim momencie placówka nie była w stanie obstawić dyżurów. W chwili obecnej analizujemy tę sytuację od strony prawnej, bo ona jest bardzo złożona. Nie chcemy jednak iść na konfrontację z lekarzami - zaznaczył Kruczek.

Lekarze, którzy pracowali w rzeszowskim szpitalu podpisali umowy cywilnoprawne, i według Kruczka, protest "w tym przypadku nie wchodzi w rachubę". - Ten nasz przypadek pokazuje, jak sama kadra medyczna jest pogubiona, jeśli chodzi o sposoby zatrudnia. Może warto pomyśleć, aby w całej Polsce ujednolicić ten system - powiedział Kruczek.

Zdaniem przewodniczącego regionu podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Zdzisława Szramika, sytuacja, w której grozi się lekarzom krokami prawnymi prowadzi do konfrontacji stanowisk obu stron. - Z drugiej strony jest też przyznaniem się do błędów, bo w służbie zdrowia nic nie dzieje się nagle. Ta sytuacja była do przewidzenia, narastała od lat. Czasy niewolnictwa się skończyły - dodał.

Szramik podkreślił, że wszystkie umowy klauzul opt-out, które były wypowiadane poprzez związek na pewno składane były prawidłowo. - Jeśli pan marszałek ma jakieś argumenty w tej konkretnej kwestii, to spotkamy się w sądzie. My też mamy swoich prawników - zaznaczył szef podkarpackiego OZZL.

Jak zapewnił w piątek, w specjalnie wydanym oświadczeniu dyrektor KSW nr 1 Witold Wiśniewski, w szpitalu zapewniona jest już ambulatoryjna i nocna opieka lekarska

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzeszowski szpital analizuje czy wystąpi do sądu ws. wypowiedzeń klauzul opt-out

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!