XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"S" pozytywnie o nowych zasadach dialogu społecznego

"S" pozytywnie o nowych zasadach dialogu społecznego
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - poinformował przewodniczący "S" Piotr Duda. W czwartek w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji w tej sprawie.

"Komisja Krajowa pozytywnie rekomenduje nową formułę Rady Dialogu Społecznego. Projektu, który został zaparafowany 21 marca na naszym wspólnym spotkaniu i od tego nie może być żadnych odstępstw. Jakiekolwiek odstępstwa od tego projektu zwalniają nas z jakichkolwiek zobowiązań. Mało tego będziemy dążyć za wszelką cenę do tego, aby to, o co nam głównie chodzi, czyli o całkowitą niezależność dialogu społecznego - organizacyjną i finansową, było zrealizowane" - mówił Duda podczas czwartkowego briefingu.

"Jako związek zawodowy Solidarność nie jesteśmy w pełni zadowoleni z tego projektu dlatego, że chcieliśmy zupełnie nowej formuły. Chcieliśmy remontu kapitalnego, a wyszło może coś więcej niż malowanie ścian" - przyznał. Jak jednak zauważył: "Kompromis polega na tym, że żadna ze stron nie może być do końca zadowolona. My pokazujemy jedno, że chcemy dialogu, dialogu zorganizowanego. Ta ustawa daje to narzędzie, ale to nie jest załatwienie wszystkich postulatów".

Duda wskazywał, że związkowcy chcą uzgodnień dotyczących płacy minimalnej, waloryzacji rent i emerytur, progów dochodowych oraz ubezpieczeń społecznych.

Ocenił również, że przyspieszenie prac nad tym projektem, spowodowane jest "tylko dlatego, że zbliżają się wybory prezydenckie i parlamentarne, ruszyło się także coś w momencie protestów na Śląsku".

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której związkowcy zawiesili swój udział w czerwcu 2013 r., gdy rząd z pominięciem Komisji wprowadził zmiany w Kodeksie pracy umożliwiające wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.

W sobotę szefowie związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz parafowali tekst projektu. Dali sobie jednak dwa tygodnie na uzyskanie opinii ciał statutowych, a minister pracy - na przedstawienie go rządowi.

Nad parafowanym dokumentem pracowali wspólnie eksperci NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców oraz resortu pracy z udziałem wiceministra Jacka Męciny.

Szef "S" mówił, że gdy w 2013 r. związkowcy zerwali rozmowy w ramach Komisji Trójstronnej związki "przez media, a szczególnie polityków i rządzących" były krytykowane za to, że nie chcą prowadzić dialogu, są "hipokrytami, demagogami".

"Wiemy jednak jedno, że ten nowy projekt, zaparafowany także przez stronę rządową i pracodawców pokazuje, że to my mieliśmy rację, mówiąc o tym, że ta formuła się wyczerpała w poprzedniej ustawie" - podkreślił Duda.

W czwartek również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało, że Rada OPZZ, która jest najwyższym organem Porozumienia między kongresami, obradowała dzień wcześniej w Warszawie i zaakceptowała projekt ustawy o RDS. W poniedziałek zrobił to Zarząd Główny Forum Związków Zawodowych.

Projektowana w ustawie nowa Rada Dialogu Społecznego ma być niezależna od rządu. Jej członków - w równej liczbie z każdej ze stron - wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawców oraz premier. Nominować członków RDS ma prezydent. Udział w radzie będzie osobisty - nie będzie można delegować zastępcy.

Przewodnictwo w Radzie ma być rotacyjne - na przemian z każdej ze stron - związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego. Rada miałaby dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do jej obsługi ma powstać biuro. Uzgodniony jest też projekt regulaminu prac Rady, zasady funkcjonowania i finansowania biura.

Ustawa ma nosić tytuł "o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego". Rada ma wspierać prowadzenie dialogu społecznego na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt przewiduje też m.in. doroczne sprawozdanie z dialogu społecznego dla Sejmu, możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów.

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go, gdy w czerwcu zawiesiły prace w KT, uznając, że dialog w komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas niedawnego spotkania ze stronami rozmów zapewnił, że sprzyja tym pracom i projektowi ustawy. Deklarował, że będzie oddziaływał na parlament, by jak najpilniej przeprowadził proces legislacyjny, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej - jeszcze przed zakończeniem kadencji parlamentu.

Z kolei minister pracy zapowiadał, że projekt ma trafić na szybką ścieżkę legislacyjną. Strony mają jeszcze pracować nad innymi rozwiązaniami - m.in. sposobem negocjacji poziomu minimalnego wynagrodzenia, waloryzacji świadczeń emerytalnych, czy weryfikacji progów dochodowych dla pomocy społecznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "S" pozytywnie o nowych zasadach dialogu społecznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!