XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Są zawody, w których seniorzy są szczególnie cenieni

Są zawody, w których seniorzy są szczególnie cenieni
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jak zdrowo i godnie się zestarzeć? Celem jest jak najdłuższe utrzymanie aktywności zawodowej, fizycznej i intelektualnej seniorów.

W Polsce prężnie rozwijają się uniwersytety trzeciego wieku. - Skupię się na najbardziej aktywnej i fizycznie i intelektualnie grupie jaką jest społeczność uniwersytetów trzeciego wielu. Jest ich już 520 w Polsce. I w tym roku obchodzimy czterdziestolecie działania tego ruchu - mówi Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i szefową Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH.

Niewielka część społeczeństwa uczęszcza na uniwersytety trzeciego wieku. - Czynnych członków uniwersytetów trzeciego wieku jest aż 160 tys., ale można powiedzieć, że na tle całej populacji seniorów w Polsce, nie jest to dużo – wyjaśnia rozmówczyni.

- Starsi członkowie są z reguły już tylko na emeryturze, natomiast znaczna część młodszych emerytów w wieku 60, 70 lat wykonuje prace zarobkowe. Możemy obserwować niezwykłą odwagę osób starszych, które w wieku 60 lat pozyskują nowy zawód ubezpieczyciela, czy agenta handlowego bądź agenta nieruchomości. Tego typu zawody preferują straszy wiek, ponieważ tacy pracownicy budzą zaufanie i sami mają dosyć duże doświadczenie zawodowe – podkreśla specjalistka.



Mamy w Polsce najmłodszych w Europie emerytów i mamy największy odsetek osób nieaktywnych. W związku z tym trzeba w tego wyciągnąć wnioski. Również każdy potrafi przeliczyć, że długość zatrudnienie ma bezpośredni wpływ na wysokość emerytury.

Nie ma obowiązku przechodzenia na emeryturę. To jest prawo z którego można skorzystać, bądź nie. Jeśli ludzie wiedzą, że będę mieli niskie emerytury, to dlaczego się na to decydują?

- Myślę, że jest to zabieg bezpieczeństwa socjalnego. Ktoś chce mieć coś w ręku, na co pracował całe życie, uważając że jeśli będzie miał zdrowie, będzie miał chęć, to dorywczą pracę sobie zawsze znajdzie. Natomiast częste zmiany nie służą poczuciu bezpieczeństwa emerytów stąd motywacja, żeby wziąć pierwsze świadczenie, które się należy jest naturalne u osób starszych – przekonuje Krystyna Lewkowicz.

Już dziś w Polsce liczba osób powyżej 60. roku życia wynosi ponad 8 mln. Osób powyżej 65. roku życia jest prawie 6 mln. Ta liczba rośnie i dobrze by było, żeby rosła także liczba ofert kierowanych do tych osób, nie chodzi tylko o miejsca pracy, ale także oferty turystyczne, finansowe, a także dotyczące opieki zdrowotnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są zawody, w których seniorzy są szczególnie cenieni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!