XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sawicki otworzy Chiny dla polskich produktów?

Sawicki otworzy Chiny dla polskich produktów?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Minister rolnictwa Marek Sawicki przebywa w Chinach od środy z 3 dniową wizytą. Zaplanowane jest m.in. spotkanie z chińskim ministrem rolnictwa oraz szefem weterynarii. Rozmowy ministra będą dotyczyły otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty, m.in. wieprzowinę i jabłka.

"To kontynuacja starań Polski mających na celu szerszy dostęp polskich produktów spożywczych na tamtejszy rynek m.in. poprzez możliwość wznowienia sprzedaży do Chin polskiej wieprzowiny, a także rozpoczęcie eksportu jabłek. Zależy nam także na zatwierdzeniu przez stronę chińską uprawnień eksportowych dla nowych zakładów drobiarskich" - poinformował w komunikacie przed wylotem do Chin minister Sawicki.

Resort rolnictwa poinformował, że podczas wizyty Sawickiego w Chinach zaplanowane są rozmowy z ministrem rolnictwa oraz szefem Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny.

Sawicki na środowym spotkaniu z wiceministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Yu-Xinrong potwierdził, że Polska jest zainteresowana wznowieniem eksportu wieprzowiny do Chin. Przedstawiciele chińskich służb weterynaryjnych zostali zaproszeni do złożenia wizyty w naszym kraju w celu przeprowadzenia inspekcji działań podjętych przez polskie władze w celu kontroli oraz zwalczania ASF - poinformowało w środę resort rolnictwa.

Minister Yu-Xinrong podkreślił, że dla strony chińskiej sprawa bezpieczeństwa żywności jest priorytetem. Temat ASF jest omawiany podczas spotkań dwustronnych, zarówno na szczeblu eksperckim, jak i ministerialnym.

Według MRiRW kolejnym tematem rozmów Sawickiego była sprawa zatwierdzenia uprawnień eksportowych dla nowych zakładów mięsa drobiowego. Jak podkreślono, obecnie takie uprawnienia posiada 7 firm, a kolejnych 13 jest zainteresowanych rozpoczęciem sprzedaży.

Resort podkreśla, że część z tych zakładów było już kontrolowanych w 2011 oraz 2012 r. i oczekują teraz ponownego audytu w celu oceny przeprowadzonych działań naprawczych. "Polska delegacja potwierdziła zainteresowanie przyjęciem chińskich inspektorów. Dla branży drobiarskiej, która właśnie została pierwszym producentem w Unii Europejskiej (2,1 mln ton), to możliwość dalszej ekspansji oraz szerszego wejścia na trudny, ale za to najludniejszy rynek świata" - czytamy w komunikacie.

Istotną sprawą dla Polski jest uzyskanie zgody na eksport na chiński rynek jabłek oraz rozszerzenie listy eksportowanych mrożonych owoców i warzyw. Starania o otwarcie rynku chińskiego dla eksportu jabłek trwają od sierpnia ubiegłego roku, kiedy to na wniosek Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Chiny rozpoczęły tzw. procedurę analizy ryzyka. Chińskie władze obiecały nam priorytetową, trwającą 2 lata, weryfikację naszego wniosku - informuje resort.

Podczas środowych rozmów poruszono również kwestie szerszego dostępu na chiński rynek polskich mrożonek. Obecnie do Państwa Środka można dostarczać mrożone truskawki, czarne porzeczki i wiśnie. Polska chce również wysyłać do Chin mrożone jagody, maliny, śliwki, agrest, aronię, borówkę oraz czarny bez.

Sawicki w kolejnym dniu wizyty w Chinach weźmie udział w seminarium dotyczącym międzynarodowej współpracy w zakresie inspekcji i kwarantanny w Chongqing. Jest ono organizowane przez Generalny Urząd Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ), które w Chinach odpowiada za dostęp zagranicznej żywności na tamtejszy rynek.

Sawickiemu w Chinach towarzyszą przedstawiciele kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

W 2014 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin wyniosła 163,4 mln euro, wobec 157,5 mln euro w roku 2013. Główne produkty eksportowe w 2014 r. to: mleko i śmietana zagęszczone (23,1 mln euro), serwatka (17,8 mln euro), mięso wieprzowe (11,2 mln euro), mięso i jadalne podroby z drobiu (9,6 mln euro).

Bilans wymiany handlowej jest ujemny, mają na to wpływ m.in. zakaz importu wieprzowiny z Polski wprowadzony w lutym 2014 r. po wykryciu w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sawicki otworzy Chiny dla polskich produktów?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!