Sklejka na czas rewolucji. Zaczęli od mebli, weszli w nowe technologie

Sklejka na czas rewolucji. Zaczęli od mebli, weszli w nowe technologie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Automatyzację produkcji i podnoszenie jej efektywności Paged przekuł nie tylko w finansowy sukces, ale też w pomysł na nowy, szybko rosnący biznes.

Polska Agencja Eksportu Drewna - pod taką nazwą spółka rozpoczęła działalność w 1931 r. Przez kolejne dziesięciolecia firma była związana z przemysłem drzewnym. Nadal jest on dominujący - produkcja sklejki oraz mebli odpowiada za większość przychodów grupy. Czy będzie tak za dekadę lub w momencie, w którym Paged doczeka setnych urodzin?

Od lipca 2016 r. na czele Pagedu stoi Tomasz Modzelewski, wcześniej długoletni menedżer Zelmera i jeden z autorów odbudowy pozycji tej marki AGD, która finalnie trafiła pod skrzydła globalnego koncernu BSH. Zdaniem Modzelewskiego w każdym biznesie można stworzyć coś, co pozwoli wyprzedzić konkurencję.

- Patrząc na moje poprzednie miejsce pracy, nawet z tak skostniałej firmy jak Zelmer można było zrobić jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie, w który zainwestował koncern BSH - podkreśla.

Modzelewski w Pagedzie pojawił się z rekomendacji Daniela Mzyka, który spółką kierował przez osiem lat. W tym czasie udało mu się zrestrukturyzować grupę, w którą na początku XX wieku zainwestował jego ojciec Edmund.

W efekcie średniej wielkości Paged, któremu groziła upadłość, m.in. z powodu zaangażowania w opcje walutowe, stał się dynamicznym i zwiększającym skalę działalności holdingiem. Z czasem Daniel Mzyk uznał, że czas przekazać firmę Modzelewskiemu, który - dzięki międzynarodowemu doświadczeniu - przeniesie Paged na następny poziom rozwoju.

Automatyzacja i robotyzacja produkcji to nieodwracalny proces. Maszyny w coraz większym stopniu będą zastępować człowieka - to kolejny etap rewolucji przemysłowej.

- Paged chce być nie tylko uczestnikiem tej rewolucji, ale też jej liderem, zarówno jako producent rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne czy logistyczne, jak i grupa w coraz większym stopniu korzystająca z takich rozwiązań - streszcza strategię Modzelewski.

Jak wskazuje, już dziś produkcja sklejki i mebli w zakładach Pagedu w coraz większym stopniu jest zautomatyzowana. Pracę czterech, czy nawet ośmiu maszyn - obrabiarek CNC, które wycinają elementy mebli, nadzoruje jeden pracownik. Jedynie meble gięte opierają się temu procesowi, gdyż nie powstały jeszcze odpowiednie maszyny.

* W dalszej części artykułu piszemy m.in. o wyzwaniach Przemysłu 4.0, którym musi sprostać Polska, a także o strategicznej dla Pagedu w tym kontekście spółce zależnej Europa Systems.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sklejka na czas rewolucji. Zaczęli od mebli, weszli w nowe technologie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!