Śląscy 50-latkowie skorzystali z programu wsparcia utrzymania pracy

Śląscy 50-latkowie skorzystali z programu wsparcia utrzymania pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Około dwustu zagrożonych utratą pracy osób po 50. roku życia skorzystało z kompleksowego programu wsparcia zawodowego, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Chodziło o poprawienie ich kwalifikacji, by pozostali atrakcyjni dla pracodawców.

Podczas piątkowej konferencji w Katowicach organizatorzy i uczestnicy podsumowali dwuletni program, realizowany pod nazwą "Kompetencje na miarę potrzeb". Pracownicy katowickiego WUP chcieli wesprzeć grupę doświadczonych pracowników, obawiających się utraty pracy ze względu na niewystarczające kompetencje i wiek.

Urzędnicy katowickiego WUP w 2010 r. uznali, że szansą dla takich chcących nadal pracować osób są szkolenia podnoszące kwalifikacje i dające dodatkowe umiejętności. W całym woj. śląskim bezrobotnych po 50. roku życia, często o nieaktualnych kwalifikacjach i słabo znających języki obce, jest ok. 44 tys.

Wśród warunków przystąpienia do programu znalazły się kryteria: ukończenie 50. roku życia, status pracownika oraz zamieszkanie w regionie.

W trakcie rekrutacji zgłosiły się 244 osoby. Ostatecznie do programu przyjęto 233, w tym 173 kobiety i 60 mężczyzn. 164 uczestników miało od 50 do 54 lat, 69 osób było starszych. Dominowali uczestnicy z wykształceniem średnim i pomaturalnym (150 osób) oraz wyższym (80 osób).

Ważną cechą projektu był bezpośredni kontakt z uczestnikami, ułatwiający np. pomoc w sytuacjach kryzysowych.

"Zdarzyło się, że uczestnik w trakcie realizacji projektu stracił zatrudnienie - wówczas szybka reakcja, zapewnienie odpowiedniego szkolenia dającego dodatkowe kwalifikacje pozwoliły na znalezienie nowej pracy" - wskazał koordynator projektu Piotr Potyka.

Pełny zakres programu obejmował kilka elementów, dających wymierne korzyści. Zajęcia w ramach tzw. jobcoachingu pomagały przeanalizować predyspozycje zawodowe i umiejętności uczestników, a także wypracować indywidualne plany rozwoju. Tzw. warsztaty cywilizacyjne poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym kształciły umiejętności przystosowywania się do zmian czy uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym.

Większość uczestników chętnie korzystała z indywidualnych szkoleń, wspierających pozycję zawodową uczestników na miejscowym rynku pracy. Wśród nich były kursy prawa jazdy, grafiki komputerowej, finansów i rachunkowości, szkolenia w programie AutoCAD, kursy wizażu czy zarządzania kadrami. 5 proc. uczestników wzięło udział w szkoleniu "kucharzy kuchni regionalnej". 130 osób w ramach programu skorzystało też z jednodniowych warsztatów poświęconych umiejętnościom interpersonalnym.

Szkolenia językowe - język angielski na poziomie podstawowym lub średniozaawansowanym - obejmowały 204 godziny nauki i kończyły się egzaminem na zewnętrzny certyfikat TELC (spośród 189 kursantów uzyskało go 141 uczestników). Szkolenia komputerowe na trzech różnych poziomach zaawansowania w standardzie ECDL (Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy) ukończyło 190 osób - 157 z nich uzyskało certyfikaty, w tym 12 na poziomie zaawansowanym.

Pełną ścieżkę obejmującą wszystkie elementy programu przeszły 182 osoby - 134 kobiety i 48 mężczyzn. Jak się okazało, po zakończeniu programu, czyli po blisko 2 latach, nadal pracowało 93 proc. jego uczestników.

Wartość projektu wyniosła 3,89 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryły środki unijne, resztę - budżet państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląscy 50-latkowie skorzystali z programu wsparcia utrzymania pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!