Śląskie: samorządowcy przedstawili prezydentowi swe problemy

Śląskie: samorządowcy przedstawili prezydentowi swe problemy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

O problemach związanych m.in. z kwestią zwrotu podatku od podziemnych wyrobisk mówili na piątkowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim samorządowcy z woj. śląskiego. Prezydent zapowiedział m.in. projekt ustawy umożliwiającej łączenie miast - powiedzieli po spotkaniu.

W piątek po południu Bronisław Komorowski spotkał się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z przedstawicielami samorządów woj. śląskiego, a potem także z przedstawicielami związków zawodowych.

Jak relacjonowali samorządowcy z woj. śląskiego, prezydent chciał od nich usłyszeć o problemach konkretnych miast i gmin. Przedstawił też własne pomysły mogące służyć m.in. samorządom z regionu. Samorządowcy podkreślali, że choć prezydent zadeklarował poparcie dla projektów związanych z opracowywanym tzw. programem dla Śląska, sprzeciwił się tzw. specustawom mogącym służyć tylko konkretnym miastom czy obszarom.

"Pan prezydent chciał wysłuchać, co dzieje się na Śląsku w związku z dynamiczną sytuacją i generalnie z reindustrializacją regionu. To m.in. depopulacja czy brak możliwości pozyskiwania środków unijnych np. przez gminy górnicze, które borykają się teraz z problemem zwrotu podatku za tzw. wyrobiska górnicze. To teraz największy problem, bo niektórym gminom grozi bankructwo" - podkreśliła prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

"To dla nas bardzo ważny problem, ponieważ musimy obecnie zwracać bardzo duże środki" - dodała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. "Prezydent obiecał, że tym tematem się zajmie" - zaznaczyła.

Wśród wskazanych przez prezydenta jego propozycji Dziedzic wymieniła m.in. "ustawę o wielkich miastach". "To nie ustawa metropolitalna, ale raczej wchodzenie w związki poszczególnych miast. Podobno taka ustawa została już przez prezydenta przygotowana. Musimy poznać szczegóły" - dodała.

Potwierdziła, że najprawdopodobniej chodzi o pomysł bliski koncepcji - proponowanej przez b. prezydenta Katowic Piotra Uszoka - łączenia sąsiadujących ze sobą miast w większe organizmy. "Śląsk jest specyficznym regionem. Każde miasto jest jednak osobną jednostką. Na razie trudno powiedzieć, jak to pan prezydent sobie wyobraża" - zaznaczyła Dziedzic.

Pytana o stanowisko Komorowskiego w sprawie tzw. programu dla Śląska, Dziedzic wskazała, że prezydent zadeklarował wsparcie dla programu i poszczególnych jego elementów - takich, które nie będą "w sprzeczności z całym krajem" oraz obowiązującym prawem. "Pan prezydent jest przeciwny specustawom, ze względu na to, że może to być w skali kraju negatywnie odbierane" - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej.

Rządowe plany związane z tzw. programem dla Śląska zakładają rozwój regionu dzięki reindustrializacji opartej na perspektywicznych branżach przemysłu. Międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski, który ma go wypracować - m.in. przy udziale samorządów z regionu - premier Ewa Kopacz powołała 7 stycznia br.

Do tej pory odbyły się m.in. dwa spotkania samorządowców z biorącą udział w pracach zespołu wiceminister gospodarki Iloną Antoniszyn-Klik, a także spotkanie zespołu z udziałem delegacji samorządów. Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych przedstawili propozycje rozwiązań do programu wypracowane w porozumieniu m.in. z miejscowymi organizacjami gospodarczymi.

Są wśród nich: nieodpłatne przekazywanie nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz samorządów, dodatkowe środki z budżetu państwa na uzbrajenie terenów pod inwestycje, preferencyjne pożyczki dla b. pracowników restrukturyzowanych branż na rozpoczęcie działalności czy stworzenie instrumentu umożliwiającego tworzenie wolnych stref miejskich - stref aktywności - zapewniających preferencyjne warunki dla biznesu z sektora MŚP.

Samorządowcy zgłaszali też potrzebę podejmowania przedsięwzięć prorozwojowych, które zwiększą dostępność terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w zasięgu autostrad i dróg ekspresowych. Specjalny projekt pn. "4 Silesia (4S)" oparty na aktywizacji pod inwestycje gminnych terenów zlokalizowanych wzdłuż czterech dróg ekspresowych: A1, DTŚ, S1 i S69 przygotowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!