XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Średnia płaca przekroczyła 3 tys. zł

Średnia płaca przekroczyła 3 tys. zł
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost zarobków nabrał tempa, którego nikt się nie spodziewał. Z danych GUS wynika, że wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w listopadzie aż o 12 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2006 r. i średnio przekroczyły poziom 3 tys. zł.

Ostatni raz taki wzrost zanotowano w sierpniu 2000 r.

Pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników i muszą płacić im coraz wyższe pensje. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, to zjawisko jest już groźne dla przedsiębiorczości - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Konieczność podnoszenia pensji to efekt bardzo dużego popytu na pracę. Zatrudnienie w listopadzie było o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Jednocześnie przy bezrobociu, które spadło już poniżej 10 proc. (według badania aktywności ekonomicznej ludności), trudno jest znaleźć dobrego pracownika.

- Już teraz widać w firmach skłonność do przewartościowywania stanowisk. W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosły pensje, przede wszystkim specjalistów. Wynagradzane są umiejętności i wiedza - mówi w "Rz" Marlena Adamska, dyrektor ds. personalnych firmy meblarskiej Nowy Styl.

Z kolei ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Adam Ambroziak dodaje: - Szacujemy, że w gospodarce potrzebnych jest ćwierć miliona wykwalifikowanych pracowników.

Z tej grupy co czwarty znalazłby zatrudnienie w budownictwie. Tam też płace rosną najszybciej. Ambroziak dodaje, że duży wzrost wynagrodzeń można zaobserwować w firmach produkujących meble, maszyny i urządzenia oraz wyroby z metali.

Do walki o wyższe płace szykują się górnicy. Do żądań dołączają się pracownicy budżetówki. Od początku roku podwyżki dostaną nauczyciele. Rząd przeznaczył na to 1,8 mld zł. Nierozwiązany pozostaje na razie problem lekarzy.

Na ile szybki wzrost wynagrodzeń może być niebezpieczny dla gospodarki? - To zależy, jak długo utrzyma się takie tempo. Jeżeli przez rok lub więcej, przyczyni się do znacznego ograniczenia zyskowności przedsiębiorstw i, co za tym idzie, niższych nakładów inwestycyjnych - mówi w dzienniku prof. Stanisław Gomułka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Średnia płaca przekroczyła 3 tys. zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!