XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sytuacja na rynku pracy szansą dla nawet miliona niepełnosprawnych

Sytuacja na rynku pracy szansą dla nawet miliona niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Należy wykorzystać szansę, jaką daje obecna sytuacja na rynku pracy i zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnością - uważa prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. Jego zdaniem należy rozszerzyć możliwości dofinansowania osób, które aktywnie poszukują pracy.

Ocenia, że pracę mogłoby znaleźć około 1 miliona osób z różnymi niepełnosprawnościami.

"Mamy niskie bezrobocie w naszym kraju. Jest okazja, aby poszukać potencjału w grupach, które do tej pory nie były w centrum zainteresowań. Od wielu lat wkładaliśmy do głów pracodawcom, że osoba z niepełnosprawnością jest dobrym pracownikiem. Wystarczy tylko zastanowić się, jak dostosować do niej stanowisko pracy" - mówił Pawłowski.

"Około miliona osób nie tyle jest w blokach startowych i czeka na możliwość podjęcia pracy, ale mogłoby zostać zaktywizowane do jej podjęcia" - podkreślił.

Pawłowski przyznał, że jednym z powodów, dlaczego osoby z niepełnosprawnościami nie podejmują pracy, jest lęk przed utratą renty. "Obawiają się też utraty innych uprawnień, świadczeń, wynikających z pomocy socjalnej czy społecznej. Osoby z niepełnosprawnościami po prostu kalkulują, co im się bardziej opłaca i mniej skomplikuje ich życie" - stwierdził.

Dlatego - kontynuował ekspert - należy znaleźć takie rozwiązania, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami będą chciały pracować. "To jest największa bariera na obecną chwilę, która doprowadza do tego, że wciąż nie mamy wystarczającej liczby potencjalnych kandydatów. Chodzi o to, aby osoby z niepełnosprawnością były bardziej zachęcane do pracy" - wyjaśniał.

Według Pawłowskiego, należy rozszerzyć możliwości dofinansowania osób, które aktywnie poszukują pracy. "Teraz jest tak, że ktoś chce podjąć pracę, ale np. brakuje mu środków na zakup samochodu, na lepszy wózek, lepszą protezę. Tutaj muszą być środki, coś w rodzaju bonu wspierającego aktywność" - podkreślił.

Zaznaczył, że osoby z niepełnosprawnością, które są długotrwale bezrobotne, obawiają się podjęcia pracy. "Tutaj osoby z niepełnosprawnościami nie różnią się niczym od tej sprawniejszej części naszego społeczeństwa. To są obawy, które dotykają każdego człowieka" - mówił Pawłowski. 

Jego zdaniem, należy także zmienić system orzecznictwa dot. niepełnosprawności. "Musimy tak zweryfikować osoby z niepełnosprawnością, aby ocenić, co mogą, a czego nie. Do tego powinien być dopasowany system wsparcia" - powiedział szef fundacji.

W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Gertrudę Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS. Według planów zespołu przegląd polskiego systemu orzecznictwa ma się zakończyć do końca czerwca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sytuacja na rynku pracy szansą dla nawet miliona niepełnosprawnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!