Sztuczna inteligencja wyprze ludzi z pracy. Ale będą zawody, o których nie śni się filozofom

Sztuczna inteligencja wyprze ludzi z pracy. Ale będą zawody, o których nie śni się filozofom
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze do niedawna o nowych technologiach nie mówiono poważnie jako o zagrożeniu dla ludzi. Straszenie sztuczną inteligencją to była domena popkultury. Matrix był tematem rozmowy po wyjściu z kina, a nie z uniwersyteckiej auli. To się jednak zmienia. Relacje między technologią a człowiekiem coraz częściej stają się przedmiotem debaty publicznej. W ostatnim momencie.

  • Automatyzacja pracy nastąpi bez wątpienia. Maszyny są wydajniejsze, tańsze niż ludzie, rzadziej się mylą.
  • Wybitne jednostki znajdą w sztucznej inteligencji narzędzie do zmultiplikowania swojego potencjału, ale większość ludzi stanie przed nie lada wyzwaniem.
  • Dlatego mają oni prawo wiedzieć, co ich czeka, by już teraz mogli myśleć o swojej przyszłości.

Nowe technologie - Big Data, sztuczna inteligencja - w sposób znaczący mogą wpłynąć na organizację życia społecznego i politykę, ale wszystko wskazuje, że zmiany najszybciej będą widoczne na rynku pracy. Czy uda się pogodzić sprzeczność między automatyzacją pracy a stabilnością zatrudnienia ludzi?

Marek Havrda, czeski ekonomista i socjolog, wykształcony na Zachodzie, mający na koncie pracę dla Komisji Europejskiej, ostatnio dyrektor ds. strategii Good AI w Pradze, zajmuje się zawodowo prognozowaniem wpływu nowych technologii na sposób świadczenia pracy.

- Automatyzacja procesów pracy nastąpi bez wątpienia. Maszyny są wydajniejsze, tańsze niż ludzie, rzadziej się mylą. Do roku 2030 nawet 800 mln ludzi na świecie straci pracę z tego powodu - mówi Havrda.

I nie chodzi bynajmniej o mechanizację transportu węgla w indyjskich kopalniach, co jeszcze dzisiaj odbywa się w koszach na głowach górników. Automatyzacji przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji ulegnie bardzo dużo zawodów biurowych, prawniczych (dla SI analiza umów nie będzie stanowiła problemu), a nawet medycznych, z zawodem lekarza-radiologa włącznie. A przypomnijmy, że do jego zadań należy nie tylko wykonanie badań obrazujących ciało człowieka (można sobie wyobrazić, że zrobi to automat), ale także ich interpretacja (co już wyobrazić sobie trudno).

Wybitne jednostki znajdą w sztucznej inteligencji narzędzie do zmultiplikowania swojego potencjału, ale większość ludzi stanie przed nie lada wyzwaniem.

Inaczej na świat nowych technologii patrzy Iwona Grochowska - współzałożycielka, CEO start-upu Nais, który zajmuje się tworzeniem narzędzi (platform) komunikacji dla współczesnych pracowników, często pracujących zdalnie. Czytaj dalej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sztuczna inteligencja wyprze ludzi z pracy. Ale będą zawody, o których nie śni się filozofom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!