Szyszko: Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy

Szyszko: Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Lasy Państwowe odgrywają dużą role w zagospodarowaniu terenów niezurbanizowanych, są wzorem zrównoważonego rozwoju. Mogą one tworzyć miejsca pracy dla ludności wiejskiej - powiedział na konferencji prasowej w czwartek minister środowiska Jan Szyszko.

Polskie Lasy Państwowe - to wzór dla zrównoważonego rozwoju, dzięki wielkiej polskiej tradycji oraz kulturze leśnej i przyrodniczej. Przez cały czas w powojennej historii prowadzone wyręby drzew i pozyskiwano drewno, mimo to jest go coraz więcej. "To drewno tworzyło miejsca pracy i było stymulatorem rozwoju terenów wiejskich" - podkreślił szef resoru środowiska.

Konferencja prasowa odbyła się w przerwie konferencji poświęconej roli Lasów Państwowych w równoważonym rozwoju terenów niezurbanizowanych.

"Zasoby środowiskowe terenów niezurbanizowanych to wielka zasługa polskiego rolnictwa, tego tradycyjnego, rodzinnego, opartego o dobrą wiedzę również przyrodniczą. Polskie rolnictwo i tereny niezurbanizowane cierpią na brak miejsc pracy, ale dzięki temu, że zachowano polskie rolnictwo działające z polskim leśnictwem będziemy mogli mówić o koncepcji równoważonego rozwoju w terenach wiejskich i ochronie bioróżnorodności" - zaznaczył Szyszko.

Zapotrzebowanie na ich produkcje jest ogromne, szczególnie w państwach wysoko rozwiniętych. Dlatego polskie tereny niezurbanizowane powinny produkować żywność, przetwarzać ją, po to by za nią uzyskiwać godne wynagrodzenie" - tłumaczył minister. Dodał, że "tworzenie miejsc pracy - to główne przesłanie dla polskich lasów" i również dla ministerstwa środowiska.

Według dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego "lasy muszą także stymulować rozwój terenów nieurbanizowanych, likwidować bezrobocie na terenach wiejskich i tworzyć nowe rynki pracy. Temu służą na kanwie obecnego statusu Lasów Państwowych projekty rozwojowe, które podjęliśmy - od promocji dziczyzny poprzez budownictwo drewniane, poprzez przemysł drzewny - to wszystko ma służyć generowaniu nowych miejsc pracy".

Tomaszewski zauważył, że kiedyś z leśnictwem związanych było 100 tys. osób, teraz jest 26 tys. "Uważam, że między 100 tys. a 26 tys. jest ta nisza, która może być wypełniona w ramach funkcji kreowania miejsc pracy na terenach niezurbanizowanych, a to jest duża liczba" - zaznaczył.

By rozmawiać o lasach i przyrodzie nie wolno zapomnieć o aksjologii - zaznaczył ojciec Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, współorganizator konferencji. Jak mówił - to ona pomaga zrozumieć, dlaczego troska o środowisko jest tak ważna. Jeśli mowa o zrównoważonym rozwoju, to najważniejszym czynnikiem jest człowiek, który jest jego podmiotem.

Jego zdaniem, lasy nie tylko trzeba chronić, ale także je zagospodarować. "Ideolodzy fałszywie dzisiaj chcą pokazać - chrońmy lasy, niech same w spokoju obumierają, a to jest dar od Boga, który należy zagospodarować" - stwierdził ojciec Klafka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szyszko: Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!