Transparency International: korupcja wszechobecna na świecie

Transparency International: korupcja wszechobecna na świecie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W 2015 roku korupcja najbardziej pogłębiła się w Brazylii - głosi środowy raport Transparency International (TI) na temat postrzegania tego zjawiska. Według TI korupcja jest wszechobecna na świecie. Najmniej skorumpowana jest Dania, a najbardziej Korea Płn.

Pozarządowa organizacja z siedzibą w Berlinie w swym dorocznym raporcie sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 168 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów.

Polska uplasowała się na 30. miejscu, podczas gdy w poprzednim raporcie, w którym badano 175 państw, nasz kraj zajął 35. miejsce. Polska w najnowszym raporcie TI otrzymała 62 punkty, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej.

Raport mierzy postrzeganie korupcji, a nie rzeczywisty poziom tego zjawiska ze względu na tajemnice otaczające najbardziej skorumpowane działania.

W 2015 roku Brazylia spadła na 76. miejsce, czyli o siedem pozycji w dół w porównaniu do 2014 roku. Największą gospodarką Ameryki Łacińskiej wstrząsnął skandal korupcyjny na wielką skalę w przedsiębiorstwach państwowych, w tym w gigancie naftowym Petrobras, w który zamieszani byli wysocy rangą przedstawiciele władz. Firma przez lata dawała łapówki co najmniej 25 deputowanym, sześciu senatorom i trzem gubernatorom.

W rankingu straciły też Libia, Australia, Hiszpania i Turcja. Turcja, która w 2014 roku odnotowała jeden z największych spadków z powodu poważnej afery w szeregach rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), w najnowszym raporcie spadła o kolejne trzy miejsca.

Dwie trzecie państw otrzymało mniej niż 50 punktów. Wśród nich są wszystkie kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Największa korupcja w tych krajach panuje w Rosji (119. miejsce); Chiny zajęły w rankingu 83. miejsce, Indie - 76., a RPA - 61.

W Azji uwagę TI przykuły oskarżenia o korupcję wysunięte pod adresem premiera Malezji Mohameda Najiba bin Abdula Razaka. W 2015 roku kraj znalazł się na 54. miejscu, co oznacza spadek o cztery pozycje w porównaniu do poprzedniego raportu.

Autorzy raportu podkreślają także, że w 2015 roku spadło ogólne postrzeganie korupcji na świecie. TI z satysfakcją odnotowuje, że "liczba krajów, którym udało się polepszyć wynik (64), była większa od tych, którym on się pogorszył (53)". Wśród krajów, które otrzymały lepsze rezultaty, znalazły się m.in. Grecja, Senegal czy Wielka Brytania.

Dania utrzymała się na pierwszym miejscu (91 punktów), jako kraj, w którym jest najmniej korupcji, a tuż za nią uplasowały się Finlandia (90 punktów) i Szwecja (89 punktów). Korea Północna i Somalia znalazły się na najdalszych pozycjach, otrzymując tylko po osiem punktów.

TI przypisuje poprawę sytuacji na świecie pracy działaczy obywatelskich zwalczających korupcję w takich krajach jak Gwatemala, Sri Lanka czy Ghana. Poprawiły one swoje wyniki w 2015 roku.

"Korupcję da się pokonać, jeśli będziemy współpracować" - oświadczył szef TI, Peruwiańczyk Jose Ugaz. "Aby wykorzenić nadużycia władzy, łapówki i rzucić światło na sekretne układy, obywatele muszą współpracować i mówić swym rządom, że mają już dosyć" - dodał.

Raport TI opiera się na danych 12 międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym Banku Światowego, Afrykańskiego Banku Rozwoju i Światowego Forum Ekonomicznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Transparency International: korupcja wszechobecna na świecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!