Tysiące Koreańczyków z Północy pracują w krajach Zatoki Perskiej

Tysiące Koreańczyków z Północy pracują w krajach Zatoki Perskiej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W arabskich państwach Zatoki Perskiej zatrudnione są tysiące pracowników z Korei Północnej; ich wynagrodzenia w większości zabierane są przez rząd w Pjongjangu, który w ten sposób obchodzi sankcje i uzyskuje środki finansowe -pisze w piątek agencja AP.

Według źródeł AP około 6 tys. Koreańczyków z Północy pracuje w państwach Zatoki Perskiej, w tym 2,5 tys. w Kuwejcie, 2 tys. w Katarze oraz 1,5 tys. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Większość z nich to robotnicy, którzy codziennie mierzą się z warunkami podobnymi do prac przymusowych i są szpiegowani przez służby wywiadowcze. Zakwaterowani są w małych i zatłoczonych mieszkaniach, a wielu z nich nie ma pieniędzy na jedzenie.

Zdaniem Go Mjong Hjuna, pracownika naukowego w think tanku Asan Institute for Policy Studies, bliskowschodnie państwa cenią sobie pracowników z Korei Płn., gdyż ci, "nie mają dokąd uciec". Większość z nich zarabia ok. 1 tys. dolarów miesięcznie, z czego połowę zatrzymuje rząd w Pjongjangu, a 300 dolarów potrącają menedżerowie pośrednicy. Robotnicy otrzymują jedynie 200 dolarów.

Zmagająca się z międzynarodowymi sankcjami Korea Płn. wysyła swoją siłę roboczą za granicę, aby uzyskać środki finansowe. Największymi rynkami dla północnokoreańskich robotników są Chiny oraz Rosja; rola państw arabskich jednak wzrasta, w najbliższych miesiącach na Bliskim Wschodzie mają pojawić się kolejne tysiące robotników. "Izolowane państwo, takie jak Korea Płn., zawsze szuka twardej waluty" - powiedział agencji AP Giorgio Cafiero, prezes firmy konsultingowej Gulf State Analytics. "Zatoka Perska jest miejscem, które Pjongjang uznaje za bardzo wiarygodne w kwestii zarabiania pieniędzy" - dodał.

Jak wskazują eksperci, północnokoreańscy robotnicy są najczęściej podwykonawcami i zarządcy budowy nie wiedzą często, kto dla nich pracuje. Agencja AP podała, że do takiego przypadku mogło dojść podczas rozbudowy bazy sił powietrznych USA Al Dhafra w ZEA, gdzie stacjonuje ok. 5 tys. amerykańskich żołnierzy walczących przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Rzecznik Centralnego Dowództwa USA major Josh T. Jacques oświadczył jednak: "nie wiemy o żadnym pracowniku z Korei Płn. w bazie Al Dhafra".

W związku z przeprowadzeniem 4 lipca pierwszej udanej północnokoreańskiej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Waszyngton próbuje zwiększyć presję na Pjongjang. We wtorek w Kongresie przegłosowano pakiet sankcji, które zakładają kary za korzystanie z siły roboczej z Korei Płn. Wejście sankcji w życie uderzyłoby w gospodarki państw Zatoki Perskiej, korzystające z taniej północnokoreańskiej siły roboczej oraz we współpracę gospodarczą między Pjongjangiem a niektórymi państwami afrykańskimi. Do Sudanu, Erytrei oraz Mozambiku Pjongjang dostarcza broń, w tym pociski rakietowe. W Angoli oraz Demokratycznej Republice Konga Koreańczycy z Północy pracowali m.in. przy budowie pomników.

Gospodarki państw Zatoki Perskiej są w dużym stopniu uzależnione od pracy zagranicznych robotników, głównie z Azji. Zgodnie z danymi z raportu saudyjskiego Banku Fransi w samej Arabii Saudyjskiej znajduje się ok. 11,7 mln obcokrajowców; 7,4 mln to pracownicy, pozostałe 4,3 mln to ich najbliżsi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tysiące Koreańczyków z Północy pracują w krajach Zatoki Perskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!