Uczelnie medyczne na specjalnych warunkach

Uczelnie medyczne na specjalnych warunkach
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Uczelnie medyczne będą inaczej finansowane, niż uczelnie wyższe – mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przypomniał też, że polskie uczelnie będą kształcić więcej lekarzy, niż dotąd.

  • Uczelnie medyczne kształcą z natury rzeczy w sposób, w dobrym tego słowa znaczeniu, bardziej elitarny. Wiadomo, że liczba studentów [przypadających] na pracowników naukowych jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku politechnik czy uniwersytetów - powiedział Jarosław Gowin.
  • Zaznaczył też, że uczelnie medyczne będą kształcić więcej lekarzy, niż dotąd. Decyzją resortów zdrowia i nauki w przyszłym roku akademickim limit przyjęć na polskojęzyczne studia stacjonarne na kierunku lekarskim zwiększy się o 229 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym o 28.
  • Wicepremier podkreślił, że kierunki lekarskie na polskich uczelniach wciąż mają certyfikację amerykańską, dzięki czemu absolwenci mogą wykonywać zawód lekarza na całym świecie.

"Uczelnie medyczne kształcą z natury rzeczy w sposób, w dobrym tego słowa znaczeniu, bardziej elitarny. Wiadomo, że liczba studentów [przypadających] na pracowników naukowych jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku politechnik czy uniwersytetów" - powiedział Gowin. Zwrócił się w ten sposób do dziennikarzy, którzy pytali, czy jego reforma zakłada taki sam sposób finansowania uczelni medycznych, jak pozostałych.

Reformę szkolnictwa wyższego w Polsce ministerstwo nauki przygotowuje od dawna, sam zaś projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawy 2.0 lub Konstytucji dla Nauki) do Sejmu trafił w maju. Reforma dotyczy uczelni podlegających ministrowi nauki, np. uniwersytetów czy politechnik. Uczelnie medyczne w Polsce podlegają natomiast ministrowi zdrowia. Po reformie ich finansowanie będzie się odbywało na zasadach określonych - tak jak dotychczas - przez ministra zdrowia. Będą to jednak inne zasady, niż te odnoszące się do uczelni podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas rozmowy z mediami wicepremier zaznaczył też, że uczelnie medyczne będą kształcić więcej lekarzy, niż dotąd. Decyzją resortów zdrowia i nauki w przyszłym roku akademickim limit przyjęć na polskojęzyczne studia stacjonarne na kierunku lekarskim zwiększy się o 229 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym o 28. "Potrzebujemy więcej lekarzy" - zwrócił uwagę minister nauki.

Podkreślił także, że kierunki lekarskie na polskich uczelniach wciąż mają certyfikację amerykańską, dzięki czemu absolwenci mogą wykonywać zawód lekarza na całym świecie.

Zgodnie z Ustawą 2.0 uczelnie, które podlegają MNiSW, będą finansowane na wzór skandynawski. Wysokość dotacji będzie obliczana na podstawie liczby studentów przypadających na pracowników naukowych oraz na podstawie jakości badań naukowych (mierzonej za pomocą kategorii, które każdy wydział otrzymuje raz na cztery lata).

"Wszystkie kierunki studiów są potrzebne, ale musimy dbać, by poziom kształcenia - zwłaszcza na czołowych uniwersytetach - podnosił się. Nie może być, że najbardziej prestiżowe uczelnie przyjmują kandydatów zdających maturę na najniższym poziomie" - zastrzegł wicepremier.

Dodał, że na absolwentów szkół średnich czekać będą praktyczne kierunki w państwowych szkołach zawodowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie medyczne na specjalnych warunkach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!