XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE i Kanada próbują rozwiać obawy dot. umów handlowych

UE i Kanada próbują rozwiać obawy dot. umów handlowych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem oraz kanadyjska minister handlu Chrystia Freeland przekonywały w czwartek w Bratysławie, że nowoczesne umowy handlowe, w tym wynegocjowana między UE a Kanadą CETA, odpowiadają na wyzwania globalizującego się świata.

"Nowoczesne polityki handlowe muszą odpowiadać na różne wyzwania, po pierwsze - być trafne, inkluzywne, transparentne, a także oparte na wartościach" - podkreślała Malmstroem. "Dziś dla wielu obawy związane z polityką handlową nie dotyczą tylko kwestii ekonomicznych (...). Ludzie chcą wiedzieć, jak powstają miejsca pracy, co się dzieje na drugim końcu (łańcucha produkcji), jak i przez kogo wytwarzane są towary, w jakim środowisku, czy wykorzystuje się do tego dzieci, a w końcu jak my, Europejczycy - największa potęga gospodarcza świata - wpływamy na przyrodę" - mówiła komisarz.

Według Freeland bardzo ważne jest, by określić przyczyny strachu przed globalizacją. Oceniła, że jego korzenie mogą sięgać poczucia wykluczenia z gospodarki XXI wieku.

"Klasa średnia i ludzie ciężko pracujący na to, by stać się klasą średnią, przegrywają. Słyszą o umowach handlowych, rewolucji technologicznej, co brzmi świetnie, ale spoglądają na swoje życie i widzą, że ich praca daje mniejsze poczucie bezpieczeństwa niż 20 lat temu, średni dochód się nie zmienia, nie są pewni emerytury, obawiają się o zatrudnienie dzieci. I uznają, że coś nie działa" - zauważyła kanadyjska minister.

W niektórych przypadkach winią za to umowy handlowe, w innych imigrantów - zaznaczyła. Jej zdaniem takie myślenie mogło też być przyczyną Brexitu.

Kanada - wskazała - swoją politykę handlową stara się więc dostosowywać do potrzeb obywateli; w centrum tej polityki znajdują się prawa pracownicze i ochrona środowiska - dodała.

"Wy, Europejczycy, powinniście być z siebie bardzo dumni. Kiedy patrzę na kraje Grupy Wyszehradzkiej, na to, co osiągnęły, dostrzegam, że przeszły niebywałą przemianę. Wielką częścią tej transformacji jest handel i włączenie się w globalną gospodarkę" - podkreśliła Kanadyjka.

Freeland studiowała w Kijowie w latach 1988-1989, a po rozpadzie ZSRR pracowała na Ukrainie jako dziennikarka zachodniej prasy. Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych w Kanadzie z ramienia Partii Liberalnej weszła do gabinetu Justina Trudeau.

Malmstroem przyznała, że na początkowym etapie w polityce handlowej UE zabrakło przepływu informacji. Przypomniała jednak, że później KE zaczęła zamieszczać dokumenty w internecie, przedstawiła mandat negocjacyjny, przygotowuje podsumowania. "Patrząc wstecz, być może powinniśmy byli to zrobić wcześniej. Ale pięć lat temu nie było takiej potrzeby. To dość nowe" - powiedziała. Umowy handlowe nazwała "strasznie nudną" lekturą.

"Musimy być transparentni i cieszy, że ludzie chcą tylu informacji. Ale oczywiście są granice tej transparentności. Wszyscy wiemy, że nie da się negocjować bardzo delikatnych spraw przed kamerami" - zauważyła komisarz.

Przed budynkiem, gdzie rozmawiały Malmstroem i Freeland, demonstrowało kilkudziesięciu ludzi. Domagali się odrzucenia umowy z Kanadą oraz wstrzymania negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu z USA (TTIP).

Malmstroem w stolicy Słowacji uczestniczy w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. handlu, na którym omawiane są kwestie CETA oraz TTIP. Wcześniej brała udział w posiedzeniu komisji gospodarki i ds. UE w słowackim parlamencie.

Rano o CETA wraz z minister Freeland komisarz UE rozmawiała w Wiedniu z przedstawicielami władz Austrii.

Słowacja w tym półroczu przewodniczy pracom Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE i Kanada próbują rozwiać obawy dot. umów handlowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!