UE kreśli strategię stosunków z Chinami na najbliższe 5 lat

UE kreśli strategię stosunków z Chinami na najbliższe 5 lat
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

UE naciska na Chiny, by te szerzej otwarły swój rynek dla europejskich przedsiębiorstw, kusząc Pekin możliwością zawarcia umowy inwestycyjnej, a w przyszłości nawet porozumieniem o wolnym handlu. W środę KE przyjęła nową strategię wobec Państwa Środka.

Chiny są drugim partnerem handlowym UE. Europa to najważniejszy kierunek dla chińskich inwestycji zagranicznych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, od kiedy UE przyjęła poprzednią strategię wobec Chin, kraj ten mocno się zmienił, zwiększając swoją obecność na arenie międzynarodowej zarówno gospodarczo, jak i politycznie. Dokument przyjęty przez kolegium komisarzy to ramy, w których UE określa swoje interesy wobec Pekinu."Unia Europejska i Chiny już teraz współpracują w wielu dziedzinach związanych z takimi aktualnymi globalnymi i politycznymi zagadnieniami, jak sytuacja w Iranie, Syrii, Afganistanie, migracja i zmiana klimatu. Możemy jednak i musimy zrobić więcej, by połączyć Unię Europejską i Chiny" - oświadczyła cytowana w komunikacie KE szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Komisja Europejska liczy, że dzięki rozwojowi stosunków z Chinami uda się pobudzić wzrost gospodarczy w "28", a także utworzyć nowe miejsca pracy. Celem jest też "zdecydowane propagowanie otwarcia chińskiego rynku dla europejskich przedsiębiorstw".

W opublikowanym we wtorek raporcie KE na temat wzrostu protekcjonizmu na świecie podkreślono, że Chiny, tłumacząc się względami bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza na gruncie cyberbezpieczeństwa, ograniczają np. dostęp do rynku zamówień publicznych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W efekcie firmy z UE nie mogą zarabiać na tamtejszych zamówieniach publicznych.

Za zmianę takiego nastawienia UE obiecuje marchewkę, czyli zawarcie ambitnej i kompleksowej umowy w sprawie inwestycji. "Patrząc dalej w przyszłość, można rozważyć bardziej ambitne cele, takie jak pogłębiona i kompleksowa umowa o wolnym handlu, gdy ambitna umowa inwestycyjna między obu stronami zostanie zawarta oraz zostaną wdrożone reformy wyrównujące szanse dla krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw" - obiecuje KE.

Są jednak i warunki: Bruksela oczekuje redukcji nadwyżek zdolności produkcyjnych w przemyśle, zwłaszcza w sektorze stalowym, aby zapobiec negatywnym skutkom nieuczciwej konkurencji.

Unijne hutnictwo przeżywa głęboki kryzys w związku z zalewaniem europejskiego rynku przez Chiny subsydiowaną stalą. UE stoi przed dylematem, czy uznać ten kraj za gospodarkę rynkową wedle standardów Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W grudniu tego roku wygasa część Protokołu Akcesji Chin do Światowej Organizacji Handlu, która zezwala UE oraz innym członkom tej organizacji na stosowanie korzystnego dla nich mechanizmu obliczania ceł w postępowaniach antydumpingowych przeciwko Pekinowi.

Według analiz KE, jeśli Chiny otrzymają status gospodarki rynkowej bez zastosowania żadnych środków ochronnych, to w całej Unii może zostać zlikwidowanych od 60 tys. do ponad 200 tys. miejsc pracy. W Polsce może to dotyczyć 11 tys. pracowników.

Komisja jednak nie podjęła w środę decyzji jaką strategię przyjmie wobec tego problemu (ma się tym zająć później w lecie). Komisarze podkreślili jednak, że kluczowe jest dalsze wzmacnianie instrumentów ochrony handlu. Na to muszą się jednak zgodzić państwa UE.

W strategii wymieniono również możliwość wspólnych działań Chin i UE ws. badań i innowacji, a także połączenie kontynentu eurazjatyckiego za pośrednictwem sieci połączeń zarówno fizycznych, jak i cyfrowych. Cel to ułatwianie handlu, inwestycji i kontaktów międzyludzkich.

Dokument mówi też o możliwości ściślejszej współpracy i partnerstwa na polu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Pozytywne doświadczenia, jakim były negocjacje kwestii jądrowych z Iranem już są. KE deklaruje w tej sprawie pragmatyzm, ale również wierność UE swoim wartościom, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeganie prawa międzynarodowego i poszanowania praw człowieka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE kreśli strategię stosunków z Chinami na najbliższe 5 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!