Ukraińcy w co drugiej dużej firmie. To ciągle za mało

Ukraińcy w co drugiej dużej firmie. To ciągle za mało
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zapotrzebowanie na kadrę zza wschodniej granicy stale rośnie. Ukraińców znajdziemy już w prawie co drugiej dużej firmie, co piątej średniej oraz co dziesiątej małej.

Tak wynika z raportu "Barometr Imigracji Zarobkowej". W tym roku zaprosimy nawet 2 mln pracowników do największych polskich fabryk, wylicza Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

- Tylko w I półroczu 2017 roku wydano ponad 948 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Jest to o połowę więcej niż w takim samym okresie roku ubiegłego. Główny nurt osób imigrujących do Polski to są właśnie pracownicy z Ukrainy. Do końca tego roku nawet 2 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy zostanie wydanych w Polsce dla pracowników z Ukrainy. Ale nawet to nie pokryje wszystkich potrzeb rynnowych. W tej chwili polska gospodarka potrzebuje w naszej ocenie jeszcze 10 do 15 proc. więcej pracowników z Ukrainy, by pokryć te wszystkie luki – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

 
Bo nasza gospodarka szybko się rozwija, a przedsiębiorcom doskwiera brak pracowników, pogłębiający się ze względu na trendy demograficzne i emigracyjne. Tę lukę wypełniają głównie Ukraińcy, dodaje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Ukraińcy zapełniają wyrwę na naszym rynku pracy, po tych pracownikach, których nam obecnie na rynku pracy przy obecnej, bardzo korzystnej koniunkturze brakuje. W szczególności dotyczy to sektorów, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na pracę w charakterze typowo sezonowym. Tutaj chodzi o sektor budowlany, także prace w rolnictwie, branże gastronomiczno-hotelarską, ale również sektor handlowy. Ukraińcy zapełniają lukę dotyczącą głównie prac prostych – zauważa ekspert.

Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy rośnie i coraz częściej firmy poszukują zza wschodnią granicą fachowców, pracowników wysoko wykwalifikowanych, dodaje Krzysztof Inglot.

- W tej chwili coraz częściej patrzymy na Ukrainę pod kątem stanowisk i osób o wyższych kwalifikacjach. Mówimy o osobach wykwalifikowanych, z uprawnieniami. Oczywiście zaczęło się od uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych bądź wózków widłowych, potem byli elektromechanicy, elektrycy, operatorzy maszyn, spawacze, monterzy w przemyśle ciężkim, a teraz coraz częściej patrzymy w kierunku takich osób jak lekarze, pielęgniarki, czyli osób, które mają wyższe kwalifikacje, które są niezbędne w tej chwili na polskim rynku pracy i obserwujemy wielkie deficyty wśród zatrudnienia tych osób w Polsce – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Dlatego też resort zdrowia już od dłuższego czasu analizuje rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. A ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców to, zdaniem Łukasza Kozłowskiego, krok w dobrym kierunku.

- Mamy do czynienia z poważnym deficytem pracowników nie tylko w budownictwie, czy w pracach sezonowych, w rolnictwie, ale także w wielu innych sektorach gospodarki, gdzie nie ma przewagi sektora prywatnego, lecz również w sektorze publicznym i ochronie zdrowia Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników liczby lekarzy przypadającej na 1000 mieszkańców. Ma do czynienia z dużym zjawiskiem emigracji lekarzy z Polski, osób z wykształceniem medycznym, do innych krajów Unii Europejskiej, i musimy w jakiś sposób zapełnić tę lukę – pokreśla ekspert.

Z danych wynika, że dziś rynek rozpaczliwie potrzebuje także inżynierów, specjalistów od nowych technologii oraz pracowników handlowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy w co drugiej dużej firmie. To ciągle za mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!