Unia stawia na liberalizację handlu. Kto na tym korzysta?

Unia stawia na liberalizację handlu. Kto na tym korzysta?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wobec fiaska negocjacji w sprawie liberalizacji handlu w skali globalnej na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), Unia Europejska od kilku lat realizuje politykę zawierania dwustronnych porozumień o wolnym handlu (z ang. FTE). Negocjacje są przeważnie długotrwałe, ale też efekty umów mają doniosłe znaczenie. Dobre są też rokowania na zawarcie dalszych FTE.

Stawka tej polityki unijnej jest bardzo wysoka. Z jednej strony, co siódme miejsce pracy w krajach UE zależy od eksportu. Każdy 1 mld euro, który zarabiają one ze sprzedaży za granicę, zapewnia 14 tys. dodatkowych miejsc pracy.

Z drugiej strony, według prognoz w ciągu następnych 10-15 lat ok. 90 proc. światowego wzrostu gospodarczego będzie miało miejsce poza UE. W tej sytuacji umowy handlowe UE z państwami trzecimi dają jej członkom duże możliwości rynkowe, zważywszy na duży potencjał ich eksportu.

Co równie istotne, to rządy wielu państw „trzecich” zwróciły się już do Unii Europejskiej z prośbą o zintensyfikowanie rozmów w sprawie wolnego handlu.

Negocjacje mają wieloletnie tempo, bowiem UE zakłada dwustronną liberalizację wymiany towarowej, ale nie za wszelką cenę i nie z każdym krajem.

Te umowy handlowe mają opierać się nie tylko na sprawiedliwych stosunkach handlowych, lecz także przestrzegać szeregu norm i standardów unijnych, co druga strona niekiedy musi dopiero wdrożyć.

UE jest zdeterminowana, aby utrzymać politykę na rzecz otwartych rynków i przeciwstawiać się tendencjom do izolowania się krajów. Ba, wycofanie się USA z wielostronnych umów handlowych (z negocjacji o współpracy transatlantyckiej - TTIP, z wynegocjowanego porozumienia o wolnym handlu w rejonie Pacyfiku - TPP), może sprzyjać temu, że Europa będzie jeszcze bardziej pożądanym partnerem.

Niewątpliwie, w każdym układzie polskie firmy i polska gospodarka są jedną ze stron, które korzystają na dobrych traktatach i ustalonych zasadach handlu.

O tym - piszemy w dalszej części. Wyjaśniamy, co to TTIP, TPP, CETA, FTA. Sprawdzamy, dla kogo liberalizacja jest korzystna i jak Polska skorzystała na dotychczasowych umowach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia stawia na liberalizację handlu. Kto na tym korzysta?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!