Unijne agencje w Polsce? Decyzja jesienią

Unijne agencje w Polsce? Decyzja jesienią
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Stawką są miliony euro, prestiż i miejsca pracy - UE zdecydowała, że jesienią rozstrzygnie, dokąd przeniesie z Londynu swoje agencje ds. leków i nadzoru bankowego. Kolejka chętnych jest długa; Polska też się w niej znalazła, "ale nie chce się rozpychać".

O sprawie rozmawiali we wtorek w Luksemburgu unijni ministrowie ds. europejskich w formule 27 państw bez Wielkiej Brytanii. Jak poinformowała po zakończeniu dyskusji w tej sprawie minister ds. europejskich sprawującej prezydencję Malty Helena Dalli, decyzja zostanie podjęta w październiku.

"Jako UE-27 jesteśmy zobowiązani do ograniczenia zakłóceń dla agencji do minimum. Znaczna liczba krajów członkowskich wyraziła zainteresowanie, by gościć agencje u siebie" - mówiła Dalli na konferencji prasowej.

Zainteresowani mają czas do końca lipca, aby formalnie przedłożyć swoje podania. Do tej pory chęć przejęcia od Brytyjczyków agencji zgłosiło 26 krajów unijnych - na razie nie zrobiła tego tylko Estonia, która w lipcu przejmuje prezydencję w UE. "27" chce podjąć decyzję w tej sprawie jak najwcześniej, żeby w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, co ma się stać w 2019 r. (chyba że będzie jednogłośna decyzja o przedłużeniu negocjacji), możliwe były przeprowadzki.

Rozstrzygnięcie, gdzie zostaną przeniesione agencje, ma zapaść na podstawie sześciu kryteriów. Wśród nich są: zapewnienie ciągłości pracy, dostępność odpowiedniej lokalizacji, odpowiednie możliwości edukacyjne dla dzieci unijnych pracowników, dostęp do rynku pracy dla rodzin, odpowiednia opieka medyczna oraz położenie geograficzne. "Ostateczna decyzja spodziewana jest w październiku po głosowaniu unijnej +27+" - zaznaczyła Maltanka.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom w Luksemburgu, że kryteria ws. przenosin agencji obiektywizują decyzje w tej sprawie, ale nie wyręczą polityków od podjęcia decyzji. "Polska jest oczywiście gotowa do wzięcia udziału w tym procesie (...), ale sensem nie jest to, żeby agencja znalazła się w tym lub innym kraju, tylko żeby dobrze pracowała" - podkreślił. "Nie chciałbym tego traktować jako jakieś staranie się czy rozpychanie się" - dodał.

Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium UE. Decyzja o zmianie obecnej siedziby agencji ds. leków oraz agencji ds. nadzoru bankowego w Londynie będzie decyzją 27 państw członkowskich. Z nieoficjalnych informacji przekazywanych przez dyplomatów wynika, że do decyzji o przejęciu agencji potrzeba będzie głosów 14 krajów. Stolice będą musiały wskazać najpierw, który kraj stawiają na pierwszym miejscu (dostanie 3 punkty), który na drugim (2 punkty) i który na trzecim (1 punkt). Taki system pozwoli zawiązywać sojusze, by zapewnić sobie korzystne rozstrzygnięcie.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic.

Z kolei Europejski Urząd Nadzoru Bankowego został założony w 2011 roku i ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 r. Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijne agencje w Polsce? Decyzja jesienią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!