Ustawa kominowa znowu do zmiany. Zobacz, ile dostają menedżerowie

Ustawa kominowa znowu do zmiany. Zobacz, ile dostają menedżerowie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Tak zwana nowa ustawa kominowa była prawdziwą rewolucją, ocenia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW. Po roku od jej obowiązywania, jak ocenia ekspert, potrzebne są jednak pewne zmiany, dostosowanie przepisów do realiów.


We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. nowa ustawa kominowa dotycząca zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych. Większość przeanalizowanych przez portal wynagrodzenia.pl spółek ustaliło maksymalne widełki wynagrodzenia zasadniczego dla osób pełniących funkcję prezesa zarządu w przedziale od 7 do 15 krotności podstawy obliczenia. Do tego dochodzą zmienne premie, uzależnione od wyników pracy.

Przepisy trzeba dopasować do realiów


Po roku obowiązywania ustawy parę rzeczy ujrzało światło dzienne i zapewne trzeba będzie wprowadzić pewne zmiany, mówi mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW.

- Zmiana, która dokonała się ponad rok temu, była rewolucyjna. W tym czasie wyszły pewne problemy związane ze stosowaniem nowych przepisów. Pojawiły się wątpliwości interpretacyjne, które należy rozwiać, a także oczekiwanie rynkowe, by pewne regulacje uelastycznić. Każde prawo, nawet dobre, trzeba dopasować do realiów. One się też zmieniają, bo mamy duży wzrost gospodarczy. W tym czasie pojawiło się tez kilka wyzwań, problem doliczania bądź też niedoliczania podatku VAT do wynagrodzeń menedżerów oraz wynikający dalej z tego problem, czy jeżeli ten VAT byśmy doliczyli, to jak jest wówczas z widełkami, czy obejmują one pensje z VAT-em, czy też bez. A to 23 proc. różnicy, tak więc kwestia jest istotna z finansowego punktu widzenia. Również istotnym wyzwaniem jest problem urlopu wypoczynkowego. Menedżer jak każdy człowiek musi wypoczywać, także jest to istotne nie tylko z jego perspektywy, ale również spółki, którą zarządza - zauważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

W planach jest wprowadzenie możliwości 24-dniowego urlopu.

Powrót do umów o pracę?


Obecnie menedżerowie są na umowach cywilnoprawnych, gdzie nie ma właśnie prawa do urlopu, czy świadczeń medycznych. Mecenas komentował też sprawę ewentualnego powrotu do umów o pracę, o czym ostatnio znowu się mówi.

- Pojawia się tu kilka wyzwań. Jednym z nich jest kwestia choroby menedżera. Każdy ma prawo zachorować. Jest więc kwestia tego, czy menedżer w czasie choroby ma prawo do wynagrodzenia w jakimś wymiarze czy też nie. Ustawa kominowa wprowadzała jako zasadę umowę o pracę, jako stosunek prawny menedżera. W istocie rzeczy „kominówka” była tak stosowana, że można było pozbyć się ograniczeń z niej wynikających, jeżeli zawierało się umowę cywilnoprawną. I tak w wielu przypadkach robiono. Z informacji na stronie internetowej KPRM, nie wynika, że jest rozważana w sposób formalny możliwość wprowadzenia umowy o pracę, czy to jako wyłącznej formy zatrudnienia menedżera, czy też jako alternatywy. Osobiście uważam, że warto pracować nad rozwiązaniem, które być może dałoby możliwość wyboru, szukania optymalnego instrumentu w przypadku danej spółki, danych osób i byłaby to decyzja właścicielska, organu nadzorczego i menedżera - uważa mecenas Radosław Kwaśnicki.

Z analiz portalu wynagrodzenia.pl wynika, że prawie połowa menedżerów spółek giełdowych zarobiła w 2016 roku więcej niż 50 tys. miesięcznie. Gdy pod uwagę weźmiemy menedżerów spółek Skarbu Państwa, to połowa menedżerów nimi zarządzających zarabia więcej niż 110 tys. złotych miesięcznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa kominowa znowu do zmiany. Zobacz, ile dostają menedżerowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!