XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W kwietniu MEN przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli

W kwietniu MEN przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek w Rzeszowie, że w kwietniu razem z premier Beatą Szydło poinformuje o podwyżkach dla nauczycieli i przedstawi harmonogram ich wprowadzenia.

Szefowa MEN uczestniczyła w poniedziałek w spotkaniu z Podkarpackim Stowarzyszeniem Samorządów Terytorialnych. Na konferencji prasowej po spotkaniu Zalewska zapowiedziała przedstawienie informacji o podwyżkach. "Razem ze panią premier powiemy, w jakich latach będą te podwyżki i w jakiej wysokości" - dodała. Zapowiedziała też, że w czerwcu pokazany zostanie nowy system doskonalenia dla nauczycieli.

Mówiąc o spotkaniu z samorządowcami oceniła, że było interesujące. "Rozmawialiśmy o pieniądzach, bo toczą się dyskusje na temat subwencji, tak, aby odpowiadała ona zmianom. Dyskutowaliśmy też o pracach zespołu, który zajmuje się zmianami w statucie zawodowym nauczyciela i pracownika oświaty' - powiedziała Zalewska.

Przypomniała, że do 31 marca samorządy muszą przyjąć uchwały o nowej siatce szkół, wynikające z nowej struktury szkół.

Jak mówiła, reforma wymusiła zmianę 44 rozporządzeń, z czego, ok. 20 jest już gotowych; większość została już podpisana. "Mamy już podpisane podstawy programowe. Wszystkie rozporządzenia dotyczące rekrutacji i związane z rozpoczęciem roku szkolnego są już gotowe. Rozpoczęły się szkolenia dla nauczycieli z podstaw programowych" - powiedziała. Dodała, że wydawcy piszą już nowe podręczniki, że niedługo będą występować o dopuszczenie podręczników do użytku szkolnego.

Zalewska zapewniła, że reforma nie spowoduje zwolnień nauczycieli. Jej zdaniem, jest to niemożliwe, bo prawo oświatowe nie przewiduje łączenia klas w klasie siódmej. "Kiedy mamy obecnie sześć klas szkoły podstawowej to powstałyby trzy klasy pierwsze gimnazjum. W tej chwili będą dodatkowe trzy klasy i będzie w sumie sześć klas siódmych. To są dodatkowe klasy, dodatkowe oddziały i dodatkowe miejsca pracy. Przekształcenia są po to, aby budować jednozmianowość i dodatkowe miejsca pracy" - wyjaśniła.

Pytana o sposób finansowania małych szkół, minister odpowiedziała, że trwają obecnie rozmowy m.in. z samorządami o nowej subwencji oświatowej. W kwietniu mają być znane założenie nowej ustawy o subwencji, która weszłaby w życie od 2018 r. "Zatem w 2019 r. mielibyśmy możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek. Na kilkanaście tysięcy szkół ok. 4 tys. z nich to małe placówki. Trudno sobie wyobrazić system edukacji bez tych małych szkół. To nie tylko centra edukacyjne, ale i cywilizacyjne, a w naszym zamyśle także centra nauki dorosłych" - powiedziała.

Obecna na konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w regionie 96 proc. samorządów przygotowało już uchwały dostosowujące sieć szkół do reformy. "Są pewne problemy z pięcioma samorządami. W dwóch z mocy prawa nastąpi przekształcenie zespołów szkół w szkoły podstawowe. W trzech pozostałych nastąpi przekształcenie szkół podstawowych w szkoły podstawowe ośmioklasowe i wygaszenie gimnazjów. Innych problemów w związku wdrożeniem reformy nie przewidujemy" - zaznaczyła wojewoda.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kwietniu MEN przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!