XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Unii Europejskiej 235 mln osób w UE ma pracę; bezrobocie spada

W Unii Europejskiej 235 mln osób w UE ma pracę; bezrobocie spada
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

235 mln osób w UE ma pracę, zatrudnienie jest wyższe niż przed światowym kryzysem, a bezrobocie wynosi 7,6 proc., czyli zbliża się do poziomu sprzed recesji - informuje KE w opublikowanym w piątek raporcie.

  • Na unijnym rynku pracy: 235 mln osób ma pracę, zatrudnienie w skali UE jest wyższe niż przed światowym kryzysem, a bezrobocie wynosi 7,6 proc., czyli zbliża się do poziomu sprzed recesji.
  • Coraz więcej osób w Europie jest w stanie znaleźć pracę. Aktualny poziom zatrudnienia jest najwyższym, jaki kiedykolwiek odnotowano.
  • Płace we wszystkich państwach unijnych wzrosły. Kraje, w których poziom wynagrodzeń jest stosunkowo niski (takie jak państwa bałtyckie, Węgry i Rumunia), odnotowały największy wzrost.

Komisja Europejska opublikowała w piątek doroczne sprawozdanie dotyczące zmian na rynku pracy i wysokości wynagrodzeń w Europie.

Z raportu wynika, że na unijnym rynku pracy odnotowano pozytywne tendencje: 235 mln osób ma pracę, zatrudnienie w skali UE jest wyższe niż przed światowym kryzysem, a bezrobocie wynosi 7,6 proc., czyli zbliża się do poziomu sprzed recesji.

Jak informuje KE, osobom bezrobotnym łatwiej jest teraz znaleźć pracę, a bardziej elastyczne rozwiązania na rynku pracy przynoszą korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Wskazuje jednak, że ciągle problemem jest zatrudnianie na podstawie innych rodzajów umów, niż wynika to z kodeksów pracy. Innym problemem jest to, że pracownicy zatrudniani na czas określony i pracujący na własny rachunek nie są objęci taką samą ochroną jak ci etatowi.

- Coraz więcej osób w Europie jest w stanie znaleźć pracę. Aktualny poziom zatrudnienia jest najwyższym, jaki kiedykolwiek odnotowano. Europa odnosi korzyści z ukierunkowanych reform politycznych. Jednak stoją przed nami kolejne wyzwania. Musimy zagwarantować sprawiedliwe warunki pracy i ochronę wszystkim pracownikom, niezależnie od ich statusu - powiedziała komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen.

Z tegorocznego sprawozdania "Zmiany na rynku pracy i w wysokości wynagrodzeń w Europie" wynika również, że w 2016 r. płace we wszystkich państwach unijnych wzrosły. Kraje, w których poziom wynagrodzeń jest stosunkowo niski (takie jak państwa bałtyckie, Węgry i Rumunia), odnotowały największy wzrost.

KE podkreśla, że pomimo tego w wielu krajach wskaźnik wzrostu płac jest wciąż niższy niż można było się spodziewać, biorąc pod uwagę niedawny spadek bezrobocia. Poza tym, w niemal wszystkich krajach UE, zwłaszcza w tych, w których odsetek tymczasowych umów o pracę jest wyższy, wynagrodzenie pracowników tymczasowych jest niższe niż pracowników stałych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Unii Europejskiej 235 mln osób w UE ma pracę; bezrobocie spada

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!