XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Warszawa: 1,5 tys. zatrudnionych dzięki klauzulom społecznym

Warszawa: 1,5 tys. zatrudnionych dzięki klauzulom społecznym
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

232 umowy na 81 mln zł, prawie 1,5 tys. osób zatrudnionych na umowę o pracę – to bilans stosowania w stolicy przez pół roku klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Mają one również zachęcać do zatrudniania m.in. osób niepełnosprawnych czy bezrobotnych.

Od 1 października 2015 r. stołeczny ratusz, dzielnice oraz wybrane jednostki stosują klauzule społeczne, mają one zachęcać pracodawców - firmy, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, aby zatrudniać przy realizacji zamówień publicznych m.in. osoby niepełnosprawne czy bezrobotne. Klauzule mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu takich osób.

- Chodzi o to, żeby w przypadku zamówień publicznych osoby, które pracują na rzecz miasta czy naszych jednostek miały umowę o pracę, żeby w niektórych przypadkach były zatrudniane osoby bezrobotne bądź z niepełnosprawnościami. W niektórych przetargach zamówienie były adresowane tylko i wyłącznie do firm, które np. zatrudniają co najmniej 50 proc. osób z niepełnosprawnościami - wyjaśnił dyrektor stołecznego Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła w środę w ratuszu podziękowania dla przedstawicieli dzielnic i jednostek miejskich, którzy w swych zamówieniach stosowali klauzule społeczne.

Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe dla jednostek miejskich, muszą je stosować urzędy dzielnic, jednostki pomocy społecznej oraz m.in.: Zarząd Dróg Miejskich czy Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Każda jednostka może odmówić zastosowanie klauzuli przy podaniu uzasadnienia. Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe przy przetargach na usługi gastronomiczne i cateringowe, opiekuńcze, związane z utrzymaniem czystości i sprzątaniem wnętrz, zimowym i letnim oczyszczaniem ulic i chodników, utrzymywaniem terenów zieleni oraz przy robotach budowlanych.

Spośród wszystkich 232 zawartych w oparciu o klauzule społeczne umów, aż 228 zawierało klauzulę zatrudnienia o pracę. - Około 1,5 tys. osób zostało zatrudnionych do realizacji zamówień w ramach klauzul na umowę o pracę - poinformował Pactwa. Najwięcej umów zawarł Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Praga-Północ - 116.

Stołeczny ratusz zaleca również stosowanie klauzul społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w innych kategoriach niż obowiązkowe oraz w zamówieniach, których wartość nie przekracza 30 tys. euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa: 1,5 tys. zatrudnionych dzięki klauzulom społecznym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!