Wiceszef MSZ o decyzji Brukseli ws. pracowników delegowanych: KE nie nauczyła się niczego z Brexitu

Wiceszef MSZ o decyzji Brukseli ws. pracowników delegowanych: KE nie nauczyła się niczego z Brexitu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jeżeli Komisja Europejska nie jest w stanie zrozumieć politycznej wagi sprzeciwu wyrażonego przez 11 państw UE ws. pracowników delegowanych, to oznacza, że nie nauczyła się absolutnie niczego z doświadczenia Brexitu - mówi PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Komisja Europejska odrzuciła w środę "żółtą kartkę", czyli sprzeciw 11 krajów w sprawie przepisów o pracownikach delegowanych. Zastrzeżenia wobec propozycji KE zgłosiły parlamenty: Polski, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Chorwacji, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii i Słowacji.

Propozycja zmiany dyrektywy o pracownikach delegowanych zakłada, że pracownik wysłany przez pracodawcę do innego kraju UE na pewien czas powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Najwięcej pracowników delegowanych pochodzi z Polski.

Czytaj także:
KE odrzuciła sprzeciw 11 krajów w sprawie pracowników delegowanych

W ocenie wiceszefa polskiego MSZ odrzucenie "żółtej kartki" przez KE to "zła wiadomość". "Jeżeli Komisja nie jest w stanie zrozumieć politycznej wagi sprzeciwu wyrażonego przez 11 państw członkowskich w Unii Europejskiej, to oznacza, że nie nauczyła się absolutnie niczego z doświadczenia Brexitu. Nadal uważa, że wie lepiej, co należy robić w obszarze regulowania rynku, a to wróży jak najgorzej. To jest niezwykle płytka i konfrontacyjna odpowiedź na obawy wyrażone przez 11 parlamentów narodowych" - podkreślił w rozmowie z PAP Szymański.

Mechanizm "żółtej kartki" był przedmiotem negocjacji w sprawie warunków dalszego członkostwa Londynu we Wspólnocie jeszcze przed referendum w Wielkiej Brytanii. Londyn chciał wzmocnienia parlamentów narodowych w tym mechanizmie - ich sprzeciw miałby skutkować automatycznym odstąpieniem Komisji Europejskiej od prac nad aktem prawnym. Mechanizm "czerwonej kartki" został zapisany w porozumieniu z Londynem, jednak w związku z decyzją Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej nie zostanie wprowadzony.

Szymański uważa, że odrzucenie zastrzeżeń 11 parlamentów narodowych w sprawie pracowników delegowanych jest bardzo silnym argumentem za tym, by "żółta kartka" stała się "czerwoną".

Według niego Komisja Europejska powinna pamiętać, że "z politycznego punktu widzenia" państwa członkowskie zgodziły się na wzmocnienie tego mechanizmu. "Widać, że Komisja Europejska nie jest skłonna słuchać parlamentów narodowych dobrowolnie, w związku z czym w przyszłości ten mechanizm powinien być wzmocniony zgodnie z tym, na co już się zgodziliśmy" - powiedział Szymański. Wiceszef MSZ podkreślił, że po doświadczeniu ws. pracowników delegowanych "widać wyraźnie, że jest to pilny postulat, ponieważ Komisja Europejska nie jest w stanie zrozumieć politycznego charakteru tego typu sprzeciwu".

Jak mówił, mechanizm "żółtej kartki" jest bardzo trudno uruchomić. "Są ograniczenia czasowe i duże wymagania jeśli chodzi o liczbę parlamentów narodowych, które mogą przystąpić do takiego mechanizmu" - zaznaczył Szymański. Przypomniał, że "dopiero trzy razy od przyjęcia Traktatu z Lizbony udało się ten mechanizm uruchomić znajdując wystarczająco szerokie poparcie dla sprzeciwu wobec inicjatywy legislacyjnej Komisji Europejskiej".

Wiceszef MSZ zapowiedział, że Polska będzie jednym z najbardziej aktywnych państw w dalszym procesie legislacji ws. dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych. "Nie ulega wątpliwości, że obóz, który zgromadziliśmy już teraz, będziemy starali się umocnić" - dodał.

Jak mówił, w dalszym procesie legislacyjnym Polska będzie podtrzymywać swoje stanowisko wskazując na to, że propozycja KE zmierza do "demontażu wspólnego rynku w zakresie delegowania pracy, świadczenia usług, transportu" i "idzie w poprzek naszym oczekiwaniom wobec przyszłości Unii Europejskiej".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!