XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wideorozmowy będą zastępować spotkania rekrutacyjne

Wideorozmowy będą zastępować spotkania rekrutacyjne
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na rynku pracy z perspektywy pracowników wygląda coraz lepiej. W lipcu stopa bezrobocia wyniosła 7,1 proc., czyli tyle samo co w czerwcu.


Wraz ze zmieniającym się rynkiem pracodawcy muszą coraz sprawniej przeprowadzać procesy rekrutacyjne. A pomóc im w tym mogą nowe technologie.

Demografia i emigracja


Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy mają coraz większe problemy z rekrutacją nowych pracowników, ocenia Marcin Ganclerz, ekspert rynku pracy Work Services.

- Są coraz większe deficyty pracowników. Już 1/3 firm w ostatnim czasie miała kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Wynika to między innymi z demografii, ponieważ mamy coraz mniej osób w wieku produkcyjnym na rynku. Ponadto blisko 14 proc. wciąż myśli o emigracji, czyli ta liczba spada, ale Polacy wciąż jednak myślą żeby szukać pracy za granicą, co dodatkowo powoduje odpływ tych osób - wylicza ekspert na antenie radiowej Jedynki.

Z kolei w październiku, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego kolejnych kilkaset tysięcy osób z tego rynku pracy odpłynie.

- A już obecnie mamy 120 tys. wakatów, czyli tych nieobsadzonych miejsc pracy. I to właśnie powoduje, że firmom coraz trudniej pozyskać nowych pracowników - podkreśla Marcin Ganclerz.

Rozmowa wideo z pracodawcą


Odpowiedzią na te problemy powinna być coraz sprawniejsza rekrutacja. A pomocne w tym może być prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych poprzez wykorzystanie techniki wideo.

- Kandydat po przesłaniu CV, oczywiście po wcześniejszym zapoznaniu się z wakatem, zamiast przyjeżdżać osobiście na spotkanie do biura, w pierwszej kolejności odbywa taką wideorozmowę. Bardzo często odbywa się ona poprzez popularne programy, dostępne w Internecie, albo poprzez indywidualne rozwiązania proponowane przez firmę. I najczęściej taka rozmowa trwa od 15 do 30 minut - tłumaczy Aleksandra Kujawa, ekspert rekrutacji firmy Antal.

Można się wtedy poznać, można zadać pytania, które są niewygodne podczas rozmowy telefonicznej.

- Takie, jak chociażby pytania o oczekiwania finansowe, i dzięki temu zaoszczędzić czas obu stron. Czyli zarówno kandydata, jak i pracodawcy. I na pewno wiąże się to z niższymi kosztami, bo nie trzeba przyjeżdżać do firmy, organizować dnia wolnego - dodaje ekspertka.

Preselekcja czyli wideorozmowa


Taka wideorekrutacja jest pierwszym etapem procesu rekrutacyjnego, i ma wiele zalet. W szczególności jeśli wykorzystywana jest w rozmowach z pracownikami spoza naszego kraju.

- Komunikacja niewerbalna na pewno daje pełniejszy obraz kandydata. Tego, jak ktoś się zachowuje, czy się denerwuje, jaka jest jego mimika, jak reaguje na zadawane pytania. Przez telefon tego nie wyczujemy. Rzadko się zdarzają rekrutacje, żeby jakikolwiek człowiek został zatrudniony, bez choćby 5-minutowej rozmowy z przełożonym czy z działem personalnym - zaznacza Aleksandra Kujawa.

A taka możliwość jest poprzez wideorekrutację. Warto też dodać, że w przypadku osób na co dzień mieszkających za granicą, zarówno Polaków wracających do kraju, jak i osób mieszkających na Wschodzie i myślących o relokacji do Polski, to duże ułatwienie.

- Takie wideorozmowy na pewno przyspieszają cały proces, i pozwalają na to, aby tak osoba np. dostała pracę bez konieczności przyjazdu na rozmowę - zwraca uwagę ekspertka.

Rekrutacyjna „szybka randka”


Oprócz samych wideorozmów są już także inne, nowe formy rekrutacji.

- Coraz bardziej popularny w Polsce staje się tzw. speed dating czyli spotkanie z kandydatem albo twarzą w twarz, na nie więcej niż 15 minut, albo w środowisku online. Pozwala to poznać się obu stronom i zdecydować, czy kandydat zostanie zaproszony do kolejnego etapu. Natomiast do decyzji kandydata należy rozstrzygnięcie, czy chce brać  udział w takim procesie - wyjaśnia Aleksandra Kujawa.

Również coraz częściej tradycyjne CV zastępowane jest też krótkimi nagraniami wideo, w których kandydat prezentuje swoje doświadczenie zawodowe. Jednak zdaniem ekspertów CV w formie wideo na razie nie przyjęło się powszechnie w Polsce, choć może nastąpi to z czasem...
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wideorozmowy będą zastępować spotkania rekrutacyjne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!