Wlk. Brytania: coraz niższa migracja z nowych państw Unii

Wlk. Brytania: coraz niższa migracja z nowych państw Unii
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Bilans migracji do i z Wielkiej Brytanii wobec ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej - w tym Polski - był w 2016 roku najniższy od rozszerzenia Unii Europejskiej w maju 2004 roku - poinformował w czwartek brytyjski urząd statystyczny ONS.

Według opublikowanych danych poziom migracji netto (imigracja minus emigracja) z i do państw całego świata wyniósł w 2016 roku 248 tys. osób, o 84 tys. mniej niż rok wcześniej. To najniższy poziom od dwunastomiesięcznego okresu pomiędzy marcem 2013 a marcem 2014 roku.

W porównaniu z 2015 rokiem w roku 2016 o 36 proc. (o 31 tys. do poziomu 117 tys.) wzrosła liczba obywateli Unii Europejskiej, którzy zdecydowali się wyjechać z Wielkiej Brytanii przy jednoczesnym spadku liczby osób, które zdecydowały się przyjechać z pozostałych 27 państw członkowskich o 7 proc. (o 19 tys., do 250 tys.).

Najbardziej zauważalne zmiany dotyczą grupy państw A8, czyli ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku (w tym Polski).

Liczba imigrantów spadła o 34 proc. (o 25 tys., do 48 tys.), podczas gdy liczba osób wyjeżdżających z kraju wzrosła aż o 59 proc. (o 16 tys., do 43 tys.). W bilansie rocznym to oznacza, że w ciągu roku liczba obywateli tych państw, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, wzrosła zaledwie o 5 tys. (w porównaniu z 46 tys. rok wcześniej).

Na spadek atrakcyjności Wielkiej Brytanii mogły się złożyć się m.in. niepewność polityczna i regulacyjna po referendum ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej, a także spadek wartości funta.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd powiedziała w czwartek, że spadek poziomu migracji do Wielkiej Brytanii to "dobra wiadomość". Jak dodała, rząd jest "zdeterminowany, aby zapewnić, że liczba netto będzie nadal spadać".

Zgodnie z programem rządzącej Partii Konserwatywnej intencją rządu jest zmniejszenie poziomu migracji netto poniżej 100 tys. osób rocznie. Premier Theresa May potwierdziła w ubiegłym tygodniu, że ten zapis pozostaje w programie wyborczym ugrupowania przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi.

Były minister finansów w dwóch rządach Davida Camerona (2010-2016) George Osborne określił proponowany limit mianem "ekonomicznego analfabetyzmu" i ocenił, że jego realizacja byłaby szkodliwa dla brytyjskiej gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wlk. Brytania: coraz niższa migracja z nowych państw Unii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!